Policisté na Moravě odhalili síť distributorů kokainu. Drogu dováželi ze Slovenska

Policisté a celníci rozkryli na Moravě rozsáhlou síť distributorů kokainu. Organizovaná skupina řízená osmadvacetiletým mužem ze Zlínska dovážela drogu ze Slovenska, šlo o kokain v hodnotě několika milionů korun. Kriminalisté v případu obvinili šest mužů a jednu ženu ve věku 24 až 49 let. Za nedovolenou výrobu a jiné nakládání s omamnými a psychotropními látkami a s jedy jim v případě prokázání viny hrozí až 18 let vězení.

Zlín Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kokain dodával ze Slovenska na Moravu dvaačtyřicetiletý muž. Droga byla podle policie velmi kvalitní. „Dováželi kokain ve vysoké čistotě až 85 procent. Tady docházelo k následnému ředění, distribuce na ulici byla v čistotě cca 30 procent. Je to běžná pouliční čistota kokainu,“ řekl novinářům ve Zlíně vedoucí odboru obecné kriminality zlínského krajského policejního ředitelství Petr Petrželka.

Zatímco nákupní cena gramu drogy se podle něj pohybovala okolo 1500 korun, naředěnou ji distributoři prodávali za 2000 až 2500 korun. Dodávky kokainu přicházely pravidelně, podle potřeby uživatelů i několikrát měsíčně. Drogu si kupovaly desítky zákazníků. „Co se týká cílové skupiny, byli to finančně zajištěnější lidé. Nebyli to běžní uživatelé pervitinu a podobně,“ uvedl Petrželka.

Zisk miliony korun

Drogu členové skupiny prodávali především ve Zlínském a Moravskoslezském kraji, ale také například v Jihomoravském kraji nebo v Praze. Kokain užívala i většina dealerů. Obvinění si mohli podle kriminalistů prodejem drogy vydělat řádově miliony korun.

Celníci zadrželi cizince, kteří pašovali v těle kokain. Jeden převážel 141, druhý 61 kapslí

Číst článek

Ředitel odboru pátrání Olomouc Generálního ředitelství cel Michal Zapletal označil kauzu za výjimečnou. „V rámci Zlínského kraje se jedná o první případ, kdy došlo k odhalení takového množství drogy a vůbec o to, že se jedná o drogu kokain. Skupina jednak měnila způsob přepravy, komunikace v rámci skupiny byla na velice konspirativní úrovni. Bavili se různě v šifrách, používali různé prvky komunikace, kterými stěžovali odhalení nelegální trestní činnosti,“ uvedl Zapletal.

Na 250 policistů a celníků

Zásahu proti skupině se v druhé polovině listopadu podle Petrželky zúčastnilo zhruba 250 policistů a celníků.

Celníci na pražském letišti zadrželi dalšího pašeráka drog. Šest kilo kokainu přivezl z Brazílie

Číst článek

„Při sedmi domovních prohlídkách a sedmi prohlídkách nebytových prostor kolegové zajistili mimo jiné finanční prostředky související s páchanou trestnou činností ve výši 1,25 milionu korun, dále kokain, k jehož množství se prozatím nebudeme vyjadřovat, a dvě vozidla pachatelů,“ uvedl Petrželka.

Počet obviněných nemusí být podle policie konečný. Čtyři lidé jsou stíháni vazebně, další na svobodě. Obvinění dosud nebyli v souvislosti s drogovou kriminalitou soudně trestáni.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme