Kokain za miliony. Celníci na letišti v Praze našli v zavazadle seniora dvě kila drogy

Celníci na pražském Letišti Václava Havla odhalili v zavazadle šestasedmdesátiletého Čecha zásilku kokainu. Ve dvojitém dně batohu našli 2,1 kilogramu drogy. Zda byl kokain určen pro tuzemský trh, nebo měl pokračovat do zahraničí, je předmětem vyšetřování. Sdělila to v pondělí mluvčí ruzyňských celníků Šárka Miškovská. Senior přicestoval z brazilského Sao Paula přes Lisabon.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pervitin (ilustrační foto)

Celníci na pražském Letišti Václava Havla odhalili v zavazadle šestasedmdesátiletého Čecha zásilku kokainu. Ve dvojitém dně batohu našli 2,1 kilogramu drogy. (ilustrační foto) | Zdroj: Policie ČR

„Senior byl předán Národní protidrogové centrále Policie ČR k zahájení trestního stíhání pro podezření ze spáchání trestného činu nedovolené výroby a jiné nakládání s omamnými a psychotropními látkami a s jedy,“ uvedla Miškovská. Podle mluvčí Národní protidrogové centrály (NPC) Barbory Kudláčkové muži hrozí osm až 12 let vězení.

Celníci zadrželi cizince, kteří pašovali v těle kokain. Jeden převážel 141, druhý 61 kapslí

Číst článek

Celníci objevili kontraband při běžné kontrole zavazadel cestujících. „Pašerákovo zavazadlo nejprve podrobili kontrole rentgenem. Zájem celníků vzbudilo podezření na dvojité dno v černém látkovém batohu. Při vlastní fyzické kontrole byla provedena detekční zkouška na přítomnost omamných a psychotropních látek, která pozitivně reagovala na kokain,“ uvedla Miškovská.

Množství odhalené drogy (2101,8 gramu) by na černém trhu mělo hodnotu několika milionů korun. Podle údajů v poslední výroční zprávě NPC se cena za gram kokainu na černém trhu v Praze pohybuje kolem 2000 korun. Na pašování a distribuci kokainu z Jižní Ameriky se podle protidrogové centrály významnou měrou podílejí západoafrické zločinecké skupiny, nejčastěji z Nigérie.

Policie obvinila 60 lidí z pašování drog do Austrálie. Používali kurýry a vlastní cestovní kancelář

Číst článek

Občané ČR jsou v rámci mezinárodních organizovaných kriminálních skupin zneužíváni převážně jako kurýři, kdy kokain pašují buď v cestovních zavazadlech, nebo v trávicím traktu. Tito lidé většinou pocházejí z velmi špatných sociálních podmínek. Kurýři jsou najímáni k pašování menších zásilek kokainu od jednoho do pěti kilogramů.

Pražské letiště je v poslední době využíváno jako tranzitní i cílová destinace stále většího počtu kurýrů. V loňském roce bylo v Česku zajištěno 27,4 kilogramu kokainu, z toho deset kilogramů odhalila celní správa. Proti roku 2016 bylo loni zajištěného kokainu o 12 kilogramů méně, rekordních 120 kilogramů bylo objeveno v roce 2015.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme