Minulý rok řešili policisté přes 5000 případů krádeží kol. Objasnit se jim podaří přibližně jen pětina

Navzdory epidemii koronaviru odstartovala v Česku cyklistická sezona. Plné cyklostezky a především odstavená a nehlídaná kola lákají zloděje. Bicykly se ale často ztrácejí i ze zabezpečených sklepů. Loni policisté zaznamenali přes 5000 krádeží kol - meziročně o osm procent víc.

Tento článek je více než rok starý.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Městská kola

Policisté minulý rok objasnili pouze pětinu krádeží kol. Ilustrační foto | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

„Kolo stálo 140 tisíc, na rozdíl od bytu ale nebylo pojištěné. Pojišťovna nám řekla, že pokud nebyl porušen zámek, nemáme nárok na náhradu škody,“ řekl Radiožurnálu Zdeněk z Prahy, kterému odcizili zloději kolo i drahou elektroniku přímo z domu, když byl v práci.

Zvýšené tresty ve stavu nouze oddalují rozsudky. Podle kritiků pak sankce ztrácejí výchovný efekt

Číst článek

Podobných případů krádeží kol v minulém roce vyšetřovali kriminalisté přes 5000, přičemž škoda byla vyčíslena na více než 108 milionů korun. Objasnit se podařila přibližně pětina zločinů.

Najít kradené kolo je podle policistů obtížné, zvláště pokud lidé nemají jeho fotografii nebo doklad o koupi s výrobním číslem.

Zloděje lákají hlavně neuzamčená kola před supermarkety, policisté tak lidem radí si je pokaždé zamykat. Cyklisté si také mohou zdarma nechat kolo forenzně označit od městské policie. „Kolo označíme neviditelnou emulzí, do které je vnesen kód. Používáme i varovné samolepky,“ vysvětlil Radiožurnálu Tomáš Koníček z odboru prevence kriminality.

Policisté mají také speciální čtečky, díky nímž forenzní kód přečtou a v databázi si zjistí, jestli je kolo kradené. Existují také GPS lokátory, které se zabudují do přední vidlice. „Ty například spustí alarm, jakmile na kolo někdo sáhne nebo se dostane do pohybu. Upozornit vás může i přes mobilní aplikaci,“ popisuje mechanik kol Martin z Berouna.

Nabídky pojištění kol

Kolo je možné si před krádeží pojistit. „Pojištění jízdních kol je nabízeno v různých variantách - buď samostatně, nebo jako položka v rámci pojištění majetku nebo nemovitosti,“ říká mluvčí České asociace pojišťoven Veronika Nová.

Policisté dopadli recidivistu podezřelého z vraždy cyklistky, oběť si měl vybrat náhodně

Číst článek

Například Kooperativa zahrnuje pojištění kola do pojistky domácnosti. Nabízí ale i sportovní pojištění, které se vztahuje rovněž na kola. „Kromě pojištění domácnosti existuje i připojištění FIT, kde je možné pojistit sportovní výbavu, a to je nejen na odcizení, ale i na poškození,“ popisuje mluvčí firmy Milan Káňa.

Speciální balíček nabízí zákazníkům i ERV Evropská pojišťovna. „Jedná se o takovou havarijní pojistku na kolo. Pojistit se dají nová kola anebo zánovní do stáří dvou let. Pojištění se sjednává v cykloprojednách, kde si kolo dotyčný pořizuje,“ říká mluvčí společnosti Vlastimil Divoký.

Podle České asociace pojišťoven však není pojištění kol proti krádeži automaticky v každé smlouvě o pojištění domácnosti. Lidem radí si tyto detaily pečlivě ověřovat.

Luděk Hubáček Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme