‚Je strach žít.‘ Dědici statku na Prostějovsku objevili vzkaz na dřevě, popisuje hrůzy kolektivizace

Dědici rodinného statku na Prostějovsku našli při řezání dřeva na podpal vzkaz z roku 1957 vepsaný do dveří. Pravděpodobně truhlář v něm popsal dění při kolektivizaci na českém venkově. Předmět získalo Národní zemědělské muzeum, které o tom informovalo v páteční tiskové zprávě.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nápis z roku 1957 poodhaluje hrůzy kolektivizace.

Nápis z roku 1957 poodhaluje hrůzy kolektivizace. | Foto: Národní zemědělské muzeum

„Republika Československá je v Ruském poddanství, Bolševická bestije řádí jak nejhroznější tifus. Komunisti (bolševici) berou násilým všem lidem majetky. Sedláky zavírají do žalářů, aby mohli zabrat statek (krund). Každého živnostníka zničili i každého malého rolníčka, ženou všechny do družstev aby pracovali společně jako na panském za roboty. Je strach žít,“ zní nápis.

'Dostali jen peřiny a příbory.' 94letého muže soudí za vystěhování sedláků v padesátých letech

Číst článek

Unikátní nález

Objevitel, pan Fiala, sdělil, že to byly dveře z domu jeho tchyně, které se už dlouho nepoužívaly, a proto je dědici rozřezali na topení. „Uvnitř byl ten vzkaz napsaný tužkou. Obec Ptení, kde byly dveře asi vyrobeny, je nedaleko. Žádné jiné podrobnosti bohužel nemáme. Rodiče mé ženy byli sedláci a grunt u Růžičků byl největší v obci. Komunisty byli velmi poškozeni a komunisty celý život nenáviděli. Možná ty dveře vyráběl někdo spřízněný, kdo věděl, že nepřijdou do domu komunistů nebo jejich sympatizantů,“ uvedl.

Předmět nabídl Ústavu pro studium totalitních režimů, který k jednání přizval Národní zemědělské muzeum, jež projevilo zájem. Nápis na dřevě čeká na restaurování a zařazení do sbírky muzea.

„Jedná se o zcela unikátní nález, který je dokladem útlaku venkovského obyvatelstva po roce 1948. Slova ‚je strach žít‘, kterými neznámý pisatel své poselství uzavírá, jsou mementem, odsuzujícím jeden z největších zločinů v našich dějinách, kterým kolektivizace bezesporu byla,“ poznamenal náměstek generálního ředitele muzea Antonín Šimčík.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme