Kolem navýšení platů sester stále přetrvávají otazníky

Všechny zdravotní sestry mají dostat přidáno 2500 korun měsíčně. Po včerejším jednání tripartity to slíbila ministryně zdravotnictví Dana Jurásková s tím, že tentokrát bude navýšení platů sester doprovázeno finančními prostředky, ze kterých se růst jejich mezd zaplatí.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Oddělení ARO

Oddělení ARO | Foto: Milan Kopecký | Zdroj: Český rozhlas

Zdravotnická zařízení je dostanou od zdravotních pojišťoven a vyčleněná částka podle Dany Juráskové pokryje polovinu až tři čtvrtiny celkového navýšení platů. Zbývající část budou ale muset managementy nemocnic dorovnat ze svých zdrojů.

Ministryně Jurásková dnes ve vysílání Rádia Česko řekla, že její resort nemůže poskytnout prostředky na navýšení platů sester v plné výši.

"Já v tuto chvíli nemohu garantovat, že 2500 korun každá sestra dostane, protože je to odpovědnost nejenom ministerstva zdravotnictví, které svůj díl odpovědnosti plní, ale také odpovědnost zřizovatelů a managementů nemocnic."

"A já znova zopakuji, že si nedovedu představit, že by takové zdravotnické zařízení, které tento krok neudělá, si sestry udrželo," zdůraznila ministryně.

Zdravotnická zařízení mají na navýšení platů sester od pojišťoven dostat miliardu a 200 milionů korun. Podle Asociace českých a moravských nemocnic tato částka bude stačit na navýšení platů o 1500 korun měsíčně. Tisícovku pro každou sestru pak budou muset ředitelé zdravotnických zařízení najít v rozpočtech nemocnic.

Náměstek pražské Fakultní nemocnice Motol Martin Holcát Rádiu Česko potvrdil, že platy sestrám o slíbenou částku v tomto zařízení skutečně navýší. "My jsme přímo řízená organizace, takže podléháme přímo ministerstvu a toto rozhodnutí je pro nás závazné. Takže k tomu skutečně dojde."

Bez problémů to podle něj ale nebude. Náměstek Holcát upozornil, že se jedná se už o třetí zvyšování platů v tomto roce, Motol na ně letos navíc vydá 110 milionů.

"My jsme přijali úsporná opatření, což znamená, že budeme snižovat počty úvazků v nemocnici, v první fázi uvažujeme o snížení až 100 úvazků, odvolali jsme různé školící akce, snížili jsme počty povolených dnů výjezdů na konference, snížili jsme některé platy, dokonce i management si snížil platy," vyjmenoval úsporná opatření náměstek Holcát.

Finanční příspěvek od pojišťoven na zvýšení platů sester nebude plošný, potvrdilo ministerstvo zdravotnictví. Generální ředitel Pardubické krajské nemocnice Josef Šimurda Rádiu Česko řekl, že zatím neví, s jakou přesnou částkou jeho nemocnice může počítat.

"Víme, že zdravotní pojišťovny mají více méně jedinou možnost, jak dostat peníze do zdravotnických zařízení, a to je přes odvedené výkony, odvedenou zdravotní péči. Takže jsme sami zvědavi, jakým legislativním způsobem se podaří ty peníze k nám dostat," uvedl ředitel Šimurda.

Přehrát

00:00 / 00:00

Poslechněte si rozhovor s Martinem Holcátem a Josefem Šimurdou na Rádiu Česko

Marika Táborská, Ondřej Černý, Rádio Česko Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme