Kolem premiéra se pohybují bývalí komunističtí agenti

V okruhu lidí, blízkém premiérovi Jiřímu Paroubkovi, figuruje několik bývalých spolupracovníků tajné komunistické policie. Už v létě jsme upozornili na to, že se premiér chystá trávit dovolenou s přítelem a někdejším agentem bývalé Státní bezpečnosti Bohumírem Ďuričkem. Radiožurnál ale zjistil, že ještě další dva z Paroubkových blízkých známých nebo spolupracovníků byli agenty totalitní tajné služby. A pro režim významnější než Ďuričko.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jiří Paroubek | Zdroj: ČTK

Premiér nevyvrátil, že oba muže dobře zná. Co se dá o jejich zařazení do struktur totalitních tajných služeb zjistit na webových stránkách Ministerstva vnitra, popisuje pracovník slovenského Ústavu paměti národa Radek Schovánek:

"Petr Šrámek byl evidován jako agent na prvním odboru prvním oddělení Krajské správy Praha. Tato složka státní bezpečnosti se zaobírala vnějším nepřítelem. Pan Dvořák je evidován útvarem čtvrté správy pátým odborem prvním oddělením. Čtvrtá správa byla správa sledování."

S Vlastimilem Dvořákem navázala tajná policie kontakt v březnu 1973, později dostal krycí jméno Pavel. Dvořák se stýkal s rozvědčíky Německé spolkové republiky, když vyjížděl na četné zahraniční cesty. Státní bezpečnost se jeho prostřednictvím připravovala rozehrát zpravodajskou hru s německým protivníkem - Bundes Nachrichten Dienst.

Petr Šrámek spolupracoval od prosince 1974 nejprve s kontrarozvědkou. V roce 1983 ho vzala pod svá křídla socialistická špionáž. Její nástupnická organizace - Úřad pro zahraniční styky a informace - na popud Radiožurnálu jeho spis zpřístupní. Tento proces ale může trvat i měsíce.

Vyjádření bývalých spolupracovníků totalitní tajné služby se nepodařilo získat. Vlastimil Dvořák je na služební cestě v zámoří a Petr Šrámek po vyslovení otázky položil telefon. Premiér Jiří Paroubek nechce informace Radiožurnálu přeceňovat.

"Nebudu kádrovat své okolí. Myslím, že nejsou jediní, kteří mají pozitivní lustrační osvědčení, pokud ho mají. Nevím, ani jednoho z nich jsem se neptal. Jsou to věci, které bych osobně nepřeceňoval," dodal premiér.

Vlastimilu Dvořákovi patří luxusní hotely Ambassador v Praze, Agricola a Esplanade v Mariánských Lázních. Jiří Paroubek s Dvořákem podle Hospodářských novin často probíral problémy cestovního ruchu. Navíc pravidelně navštěvuje tradiční plesy v Ambassadoru na pražském Václavském náměstí.

S Petrem Šrámkem Paroubek spolupracoval už na pražském magistrátu a byl s ním v kontaktu i po té, co se stal ministrem pro místní rozvoj. Šrámek jej doprovázel například na ministerské cestě do Bruselu.

Totalitní Státní bezpečnost se zajímala i o samotného Jiřího Paroubka. Pod krycím jménem Roko ho evidovala jako kandidáta tajné spolupráce. Dnešní předseda vlády ale, na rozdíl od jiných, donášet odmítl. Přesto mu tajná policie v roce 1986 udělila povolení, že může číst tajné dokumenty.

Jan Hrbáček, Vilém Janouš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme