Kolik lékařů bude stávkovat? Ukáže dopoledne

Ředitelé nemocnic měli jen jeden den na to, aby se pokusili připravit na stávku lékařů. Kolik doktorů se nakonec ke stávce opravdu připojí, to ukáže až úterní dopoledne. Zatím se zdá, že ve většině nemocnic budou mít protesty jen manifestační podobu. Lékařský odborový klub-Svaz českých lékařů vyhlásil stávku na stejný den, kdy Asociace samostatných odborů organizuje protestní pochod Prahou.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

operace | Foto: Armáda ČR

Přesný seznam lékařů, kteří nepřijdou do práce, neexistuje. "Žádný zákon nám tuto povinnost neukládá," říká předseda Lékařského odborového klubu Milan Kubek. Lékaři ale mají povinnost zajistit dostupnost akutní péče. Žádný z pacientů, který ji potřebuje, proto nesmí být odmítnutý.

Ne všude se ale bude doopravdy stávkovat. Například ve fakultní nemocnici Motol se lékaři k protestu připojí jen vyvěšením letáčků. "Pokud některý z lékařů bude chtít zúčastnit se demonstrace v Praze, bude mu to umožněno v rámci jeho dovolené a na pracovišti bude náhrada," hlásí stejný postup za brněnskou Fakultní nemocnici U svaté Anny její mluvčí Naďa Kuklínková.

Podobně bude vypadat zítřejší provoz podle ekonomického náměstka Rudolf Horáka ve Fakultní nemocnici v Hradci Králové. "Máme dobrou zprávu pro pacienty, protože hradecká fakultní nemocnice bude pracovat bez jakéhokoliv omezení," ujistil Horák.

Ke stávce vyhlášené Lékařským odborovým klubem se naopak připojí Fakultní nemocnice Plzeň. Podle její ředitelky Jaroslavy Kunové ale i tam budou ošetřeni všichni pacienti. "Proběhne pouze demonstrační stávka od osmi do devíti hodin, čili pacienti se nemusí obávat žádného omezení ve smyslu, že by ošetřeni nebyli, pouze v některých případech budou posunuti o tu hodinu,"

Stejné omezení plánuje i nemocnice v Karlových Varech. Ve většině oslovených nemocnic se ale lékaři k protestu proti vládní reformě připojí jen symbolicky.

Stávku vyhlásil v úterý Lékařský odborový klub-Svaz českých lékařů. Pět a půl tisíce svých členů vyzval, aby ve čtvrtek omezili v nemocnicích běžnou péči. Akutní péče má zůstat v každém případě zajištěna. Lékařské odbory tvrdí, že si nechtějí brát pacienty jako rukojmí. "Pacienti nebudou stávkou poškozeni, náš protest není zaměřen proti nim," ujistil Kubek.

Ve stejný den Asociace samostatných odborů organizuje protestní pochod Prahou. Z celé republiky přijedou odboráři asi v 80 autobusech na Letnou, odkud půjdou pražskými ulicemi kolem vládního sídla na Staroměstské náměstí. Na tisíc jich přiveze zvláštní vlak z Moravy na Hlavní nádraží.

Odborářům se nelíbí navrhovaná podoba reformy veřejných financí, která je pro LOK nepřijatelná. Podle šéfa lékařských odborů nemůžou být právě oni těmi, kdo reformu zaplatí. Odbory i nadále požadují zavedení 16třídní platové tabulky, která by umožnila více rozlišit odměňování kvalifikované a méně kvalifikované práce.

Ministryně zdravotnictví Marie Součková označila připravovanou stávku za neetickou a zbytečnou. "Zdravotníci jsou placeni ze zdravotního pojištění, a nikoli ze státního rozpočtu. Já jsem předložila systémové kroky a vyzvala jsem odbor ke spolupráci, tak abychom mohli úctyhodnou částku 21 miliard korun do zdravotního pojištění získat od těch, kteří dluží, do tohoto fondu," odmítá důvody protestů Součková.

Lékaři si také stěžují, že se vláda málo zabývá situací ve zdravotnictví, kde se ruší bývalé okresní nemocnice a mnoho zařízení má problém s udržením kvalitních lékařů, kteří odcházejí pracovat do zahraničí.

Pokud nyní lékaři ničeho nedosáhnou, jsou podle Kubka připraveni zorganizovat celostátní a časově neomezené akce.

Lenka Šumová, Viktorie Hošková, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme