Kolik platí nemocnice za praní prádla? Rozdíly v cenách jsou až pětinásobné, zjistila neziskovka

Ze srovnání, které provedla obecně prospěšná společnost Kverulant, vyplynulo, že za nemocniční prádlo platí Fakultní nemocnice Ostrava přes 30 tisíc korun na lůžko a rok, Fakultní nemocnice Brno méně než šest tisíc. Průměr je necelých 17 tisíc.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Srovnání nákladů na nákup, pronájem a praní prádla. Interaktivní graf najdete uvnitř článku.

Srovnání nákladů na nákup, pronájem a praní prádla. Interaktivní graf najdete uvnitř článku. | Foto: Marcel Šulek

Organizace Kverulant, která se zaměřuje na odhalování nehospodárnosti ve veřejné sféře, oslovila v polovině prázdnin více než sto českých nemocnic se žádostí o informace: Kolik jste od roku 2012 do letošního června zaplatili za nákup, pronájem, praní, dopravu a všechny ostatní služby související s nemocničním prádlem? Dvaačtyřicet nemocnic ve lhůtě dané zákonem o svobodném přístupu k informacím odpovědělo a Kverulant všechny odpovědi shrnul do jedné tabulky.

Přehrát

00:00 / 00:00

O cenách praní prádla v nemocnicích mluvili Vojtěch Razima z organizace Kverulant a ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček z ČSSD

Z ní vyplynulo, že rozdíly v celkových nákladech na nemocniční prádlo jsou až pětinásobné. "Kdyby všechny nemocnice tento materiál a služby nakupovaly za cenu průměrnou, mohly za tři a půl roku ušetřit 205 milionů korun," říká ředitel Kverulanta Vojtěch Razima. "Nejdražší z nemocnic, Fakultní nemocnice Ostrava, mohla teoreticky ušetřit 55 milionů," dodává.

V roce 2010, kdy Fakultní nemocnice Ostrava svěřila veškerou péči o své prádlo ostravské firmě Renatex, byl ředitelem nemocnice (a zároveň zastupitelem v Bohumíně) nynější ministr zdravotnictví za ČSSD Svatopluk Němeček. Ten považuje data sesbíraná Kverulantem za neprůkazná. "Bohužel data, kterými argumentuje, nejsou relevantní, protože se srovnává samotné praní prádla s daty, které dodala Ostrava, kde je i nákup, kde je i doprava, kde je i desinfekce. Já jsem si teď vyžádal od FNO data, která hovoří o samotném praní. To vychází zhruba na 17 tisíc na lůžko a rok. V podstatě to odpovídá průměru," řekl Českému rozhlasu.

Zdroj dat: Kverulant

Němeček rozporuje i přepočítávání ceny na počet lůžek a rok. To je podle něho nesmysl:

„Když jako nemocnice budu mít málo využitá lůžka, budu tam mít méně pacientů, tím pádem budu méně prát, tak mi vyjde, že mám nízké náklady na lůžko a rok. Pokud chci něco srovnávat, tak musím srovnávat náklady na kilo vypraného prádla a samozřejmě to musím dát do korelace s tím, z jakého typu oddělení to prádlo je. Jestli jde o zaměstnanecké prádlo, jestli jde o prádlo z infekčního oddělení, jestli jde o prádlo z operačního sálu. Když si vezmete ty tabulky, které polepili lidé z Kverulanta, a přepočtete si jen na kilogram prádla, vyjde vám, že FN Ostrava rozhodně nevychází nejdráž.“

Ředitel Kverulanta Vojtěch Razima si za svými daty stojí: "Měříme všem stejným metrem. Všechny nemocnice dostaly identickou žádost a vyplňovaly stejnou tabulku v členění náklady na nákup, případně pronájem, praní a dopravu prádla. Právě proto, že některé nemocnice celý servis spojený s prádlem outsourcují na soukromé firmy a nevědí, kolik z této částky platí za pronájem, kolik za praní a kolik za dopravu, jsme sečetli celkové náklady a přepočetli je na průměrný počet lůžek. Jsme přesvědčeni, že tato čísla jsou plně srovnatelná. Nemohou být samozřejmě dokonalá, jako žádná podobná data, ale jsou nejlepší, k jakým se může veřejnost legálně dostat, " říká Vojtěch Razima a vyzývá ministra Němečka, aby svá data také zveřejnil, aby bylo možné provést jejich porovnání.

"Vzhledem k tomu, že ve smlouvě mezi FN Ostrava a Renatexem je vyčíslena jen celková cena za 'komplexní službu', se domnívám, že ani ministr Němeček ani FN Ostrava nemohou mít v ruce údaj o ceně za samotné praní. Jedná se o interní informaci z účetnictví dodavatele," myslí si ředitel Kverulanta.

Podle Razimy by i částka kolem 17 tisíc za samotné praní byla poměrně vysoká. "Průměr všech zkoumaných nemocnic jen za samotné praní je 13 958 Kč. V tabulce je 23 nemocnic, tedy nadpoloviční většina, které se do 17 tisíc vejdou nejen s praním, ale i se všemi přidruženými službami," říká.

Pod smlouvou s FN je za dodavatelskou firmu Renatex podepsán tehdejší ředitel a předseda představenstva Tomáš Petřík. V té době zároveň zasedal v ostravském zastupitelstvu za ODS, o několik měsíců později se stal náměstkem ostravského primátora. Ceny, které FN Ostrava za komplexní servis nemocničního prádla Renatexu platí, jsou podle něj standardní: "Jako problém to nevnímám. Konkrétněji se k cenám nemůžu vyjádřit, už je to šest let. V nemocnici po uzavření smlouvy proběhlo několik auditů a nemám zpráv o tom, že by odhalily nějaký problém," řekl Tomáš Petřík Českému rozhlasu.

Nemocnice: Komplexní služba pro nás vychází nejvýhodněji

Podle mluvčího FN Ostrava Tomáše Obroného je srovnávání nákladů na prádlo přepočteného na počet lůžek zavádějící: "Když jsme se před šesti lety rozhodovali, jak zorganizovat servis nemocničního prádla, propočítávali jsme různé varianty. Objednávka komplexní péče nám vyšla nejvýhodněji," řekl Českému rozhlasu. "Při porovnávání nákladů mezi nemocnicemi je nutné vzít v úvahu i rozdělení lůžek mezi jednotlivá oddělení. My máme obrovské infekční oddělení, téměř 200 lůžek intenzivní péče, dětskou neonatalogoii, krevní centrum... Tam všude je spotřeba prádla nadprůměrná. Vzít čistý průměr mi připadá minimálně nefér. Když si půlkou zadku sednete na rozpálenou plotnu a půlkou na kostku ledu, bude vám v průměru dobře."

Jak vyplývá z jednoho z dodatků ke smlouvě mezi FN Ostrava a dodavatelem komplexního servisu prádla, v roce 2010 se vedle Renatexu do soutěže o dodávku služeb přihlásila ještě vyškovská firma Chrištof. V tendru neuspěla mimo jiné kvůli vyšší ceně: nabízela cenu 32,3 milionu za rok, vítězný Renatex byl o 2,4 milionu levnější. Ve skutečnosti ale nemocnice platí za "komplexní službu" podstatně víc: loni 37,2 milionu, předloni 34,5 milionu, předpředloni 33,7 milionu. Letos za první pololetí zatím 15,5 milionu. Tedy víc, než kolik slibovala vítězná nabídka a také víc, než nabízel neúspěšný uchazeč, který prohrál kvůli vyšší nabízené ceně.

Podle manažera Renatexu Dušane Matrase jsou ceny standardní: "Stejně jako ostatní prádelenské společnosti účtujeme služby dle dodané jednotky prádla, a to ve vazbě na kus nebo kilogram prádla a výše cen je dle našeho názoru srovnatelná s jinými nemocnicemi v ČR," napsal ve vyjádření pro Český rozhlas. "Výsledný finanční náklad nemocnice na službu je mimo náš vliv, protože je ovlivněn mnoha faktory, které si přímo řídí sama nemocnice. Jako příklad mohu uvést kvalitativní nastavení poskytovaných služeb vč. převlékání prádla, které je definováno vnitřními směrnicemi a standardy nemocnice. Dalším neméně důležitým faktorem ovlivňujícím spotřebu prádla je zaměření nemocnice (fakultní vs. krajská atd., objem operativy, počet specializovaných pracovišť…). Proto není pro vzájemné porovnávání nákladů nemocnic na prádlo vhodná metoda přepočtů dle počtu lůžek a zaměstnanců, protože se jedná pouze o dílčí údaj, který je ovlivňován výhradně objednatelem, ne dodavatelem prádla."

Marcel Šulek, Petr Kočí, Iveta Vávrová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme