Konec záchytky v Kolíně. Silvestrovská noc je poslední, kdy přijímá opilce

Kolínská radnice zavírá po 24 letech protialkoholní záchytnou stanici ve městě. Hlavním důvodem je nedostatek personálu. Opilce budou policejní hlídky od ledna převážet do šedesát kilometrů vzdáleného zařízení v Mladé Boleslavi.

Kolín Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Záchytka v Mladé Boleslavi | Foto: Jana Huzilová

Kolín ruší záchytku především z dlouhodobého nedostatku personálu. „Záchytce chyběli především lékaři,“ říká místostarosta Michal Najbrt ze Změny pro Kolín.

Další problém, který by město muselo vyřešit, vychází ze stále se zpřísňující legislativy. „Současná norma nám nařizuje, abychom měli oddělený prostor pro muže a pro ženy, což ve stávajících podmínkách nejsme schopni, ani prostřednictvím stavebních úprav, zajistit,“ dodává.

Alkohol nakupuje na Silvestra devět z deseti Čechů. Za poslední den roku utratí v průměru 2000 korun

Číst článek

V poslední době klesal i počet lidí, které protialkoholní záchytná stanice přijala. Zatímco před pěti lety jich bylo kolem čtyř stovek ročně, v loňském roce už jenom 170 a letos ještě o něco méně. Navíc, ne všichni opilci byli z Kolínska.

Situaci, kdy v Kolíně nebude záchytka, řešilo i vedení tamní nemocnice. Problémoví by totiž mohli být opilci, které přiveze třeba záchranná služba na ošetření, ale jejich hospitalizace nebude nutná. Podle ředitele nemocnice Petra Chudomela vznikla proto dohoda s policií, která agresivní opilce umístí do cely předběžného zadržení. 

Povinnost zajišťovat protialkoholní záchytky mají kraje. Ten Středočeský se rozhodl, že zatím nebude za zrušenou kolínskou stanici otevírat novou. Záchytka v Mladé Boleslavi navýší počet lůžek ze stávajících tří na šest.

Další záchytná stanice pro opilce funguje v Příbrami. 

Michal Trnka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme