Kolkování alkoholu prošlo i senátem

Návrh zákona o kolkování lihovin, kterým chce vláda snížit až miliardové daňové úniky z prodeje alkoholu na černém trhu - senát schválil. Pokud zákon podepíše prezident, budou muset výrobci a dovozci kolkovat lahve s alkoholem od července příštího roku. Odpůrci zákona především z řad ODS nedokázali přesvědčit většinu senátorů, že kolkování ke snížení daňových úniků nepovede a bude pro podnikatele představovat jen další zátěž.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

kolky na lahvích

kolky na lahvích | Foto: Pavel Novák | Zdroj: Český rozhlas

Řada senátorů ještě dnes váhala. Stejně na tom byl i lidovecký senátor Josef Vaculík - i když potřebnost zavedení kolků chápe. "Jsem přesvědčen, že může napomoci ochraně spotřebitele. To si myslím, že by také měli mít na zřeteli, protože pokud bude spotřební lihovina dostatečně věrohodně označena, tak zákazník si bude moci vybrat to, čemu věří, že je ochráněno před nějakou možností falšování."

Ministr financí Bohuslav Sobotka je přesvědčoval nejen příslibem snížení počtu daňových podvodů, ale třeba i zkušenostmi ze sousedního Slovenska, "kde i přes počáteční problémy dochází k velmi dobrým výsledkům v rámci kontrolních akcí, a to právě díky značení lihovin."

Například právě s tím ale nesouhlasí senátor Robert Kolář z klubu ODS. "Ze zemí bývalé "15" kolkují pouze ve 4 státech, takže ve zbývajících státech existují jiné nástroje, kterými lze tomuto nešvaru zamezit, aniž by se kolkovalo, a příkladem může být třeba třeba sousední Německo."

Odpůrci kolkování také neúspěšně argumentovali zvýšením nákladů na stáčení tvrdého alkoholu a tedy nejspíš i růstem cen. Výrobci to odhadují až o 10 procent, v případě ručního kolkování dokonce až o polovinu. Podle ředitele jindřichohradecké společnosti Fruko Schulz Josefa Nejedlého se kolkování mine účinkem a jen finančně zatíží legální výrobce. "Jsou to obrovské investice v řádech 5-10 miliónů, jen co se týče našeho podniku. Nejsou to jen investice do zařízení a strojů, ale také legislativa, ochrana a práce. My v tom vidíme jen další bič na legální výrobce a ti nelegální se tomu budou smát."

Mezi odpůrce kolkování přitom patří i zpravodaj dotyčného zákona za hospodářský senátní výbor, nestraník Robert Kolář. Navrhuje jiné řešení. "To opatření by spočívalo v licencování možnosti dodávat lihoviny do spotřebních sítí. Tím by se odboural nešvar, který dnes způsobuje daňové úniky, a sice, že se do obchodních řetězců dostane toto zboží přes 10 prostředníků."

Markéta Kaclová, Ivan Mls, Vít Dvořák Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme