Koloběžky by už neměly chodcům překážet. Parkování bude možné pouze na vyznačených místech

Uživatelé sdílených elektrokoloběžek a kol budou moct v centru Prahy nově zaparkovat pouze na předem určených místech. Vedení Prahy 1 se na novém režimu dohodlo s provozovateli půjčoven. Nová pravidla začnou platit v září.

Praha (Aktualizováno: 14:37 10. 8. 2023) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Koloběžky zaparkované na Zborovském náměstí v Pardubicích

Koloběžky zaparkované na Zborovském náměstí v Pardubicích | Foto: Honza Ptáček | Zdroj: Český rozhlas

S radním pro dopravu Prahy 1 Vojtěchem Ryvolou z hnutí ANO stojíme u největšího parkoviště elektrokoloběžek a kol v centru Prahy. Jsme pár metrů od Novotného lávky a kol a koloběžek je tady asi třicet.

Přehrát

00:00 / 00:00

Pokud uživatelé koloběžek zaparkují špatně, provozovatel jim strhne z účtu vyšší částku než za běžnou jízdu. Poslechněte si celou reportáž

„Vadí, když zasahují do chodníku, že nemůže projít vozíčkář nebo matka s kočárkem,“ říká.

Od září by na tomto místě mělo zaparkovat maximálně deset vozítek.

„Samozřejmě si někde, kde je větší prostor, dokážeme představit větší počet koloběžek. Ale někde budou stačit tři čtyři, a bude to plné. A v případě, že se nedohodnou půjčovny mezi sebou, zakročíme tak, že každá půjčovna tam budce mít určitý počet.“

Virtuální parkoviště

Takových parkovacích míst bude po Praze 1 celkem 140. „Rozdělil bych to na parkoviště, která jsou oficiální, to jsou parkoviště, která jsou vyznačena jak dopravní, svislou vodorovnou značkou.

Vídeň zpřísňuje pravidla pro sdílené koloběžky. Snížila jejich počet, lidé musí projít testem na alkohol

Číst článek

Těch v současné chvíli máme 40 a další plánujeme. A potom budou takzvané neoznačené parkoviště, na kterých se s půjčovnami dohodneme,“ říká radní pro dopravu.

Takzvaná virtuální parkoviště najdou lidé pouze v aplikacích. Pokud zaparkují špatně, provozovatel jim strhne z účtu vyšší částku než za běžnou jízdu. Systém povinných parkovišť už delší dobu testují třeba v Praze 2 nebo v Praze 3.

„Jsou pořád excesy, kdy to člověk nechá uprostřed chodníku, a pro tyto účely jsou zřízeny kontaktní linky jednotlivými poskytovateli. Kdokoliv může nahlásit špatně zaparkovanou koloběžku nebo kolo,“ říká radní pro dopravu Prahy 3 Ondřej Rut ze strany Zelených.

Tereza Cedidlová, prh Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme