Kolony kamionů dál sužují slovenské pohraničí

Dlouhé řady zahraničních kamionů na hranicích, blokáda jedné z hlavních bratislavských dopravních tepen a další protesty slovenských dopravců. Tak to vypadá to u našich východních sousedů po zavedení mýtného pro nákladní automobily nad 3,5 tuny.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kamiony v koloně | Foto: Michal Schoffer

V souvislosti se zavedením elektronického mýta na Slovensku se na hraničních přechodech se Slovenskem prodlužují kolony kamionů, jejichž řidiči čekají na registraci do systému. V noci na dnešek zablokovaly kamiony i dálnici D2 u Břeclavi.

Pro české, polské a další zahraniční dopravce je teď nejpalčivější problém nedostatek takzvaných palubních jednotek pro výběr mýtného. Podle generálního tajmeníka ČESMAD Slovakia Pavola Reicha ale problémy způsobuje spíše nedisciplinovanost některých autodopravců.

Přehrát

00:00 / 00:00

Generální tajemník ČESMAD Slovakia Pavol Reich o situaci na hraničních přechodech v souvislosti se zavedením mýtného na Slovensku.

"Osobně jsem byl 10. prosince na jednání s českým ČESMADem, kde jsem upozorňoval na situaci, která nastane prvního ledna. Bohužel účast byla tehdy velmi malá. Už v prosinci navíc byly otevřeny hraniční přechody, kde si řidiči mohli palubní jednotky aktivovat," vysvětlil Reich ve Stalo se dnes.

Několikakilometrové kolony

Například v Mostech u Jablunkova ale zmiňované palubní jednotky chybí a řidiči se dokonce musí zapisovat do jakéhosi pořadníku. Dnes tam měřila kolona velkodopravců již přes dva a půl kilometru. Někteří řidiči, kteří zde čekají i přes šestnáct hodin, se v mrazivém počasí příliš nevyspí. Obávají se také, že jim někdo kamion vykrade.

Kamiony, směřující na Slovensko, dnes také zablokovaly i dálnici D2 u Břeclavi. Na dálnici se tak nejprve zaplnil odstavný pruh, posléze i celý levý jízdní pruh. Problémy musela řešit policie. Kolona byla dlouhá přes tři kilometry. Dopoledne bylo rozhodnuto, že budou na slovenské území kamiony vpuštěny s tím, že si musí po cestě do Bratislavy palubní jednotku elektronického mýtného vyřídit. Do odpoledne by tak měly všechny vozy odjet na Slovensko.

Slovenští autodopravci chtějí změnu zákona

Elektronické mýtné pro vozidla nad 3,5 tuny zavedlo Slovensko od 1. ledna. Řidiči musí platit za jízdu nejen po dálnicích, ale i na vybraných úsecích silnic první třídy. Slovenští autodopravci se proto bouří.

Podle Reicha proběhne v pátek jednání se slovenským ministerstvem dopravy, kde se bude řešit rozpor mezi zákonem o mýtném a vyhláškou. "Vyhláška říká, že autodopravci musí zaplatit poplatek zhruba na 800 úseků. Vznikají tak situace, kdy někteří zaplatí za jeden úsek dvakrát. Chceme rovněž iniciovat rovněž novelu zákona kvůli zmírnění pokut za nezaplacení mýtného, které jsou podle našeho názoru neúměrně vysoké, uvážíme - li fakt, že většina nedoplatků vzniká pouze kvůli špatnému nastavení jednotek," uvedl Reich ve Stalo se dnes.

Lukáš Vincourek, David Šťáhlavský Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme