Kolumbii povede Duque. Slíbil ‚revizi‘ mírové dohody s povstalci z FARC: Oběti budou v centru procesu

Levicový kandidát Gustavo Petro uznal porážku v nedělním druhém kole prezidentských voleb v Kolumbii. Získal 41,8 procenta hlasů, zatímco jeho pravicový soupeř Iván Duque 54 procent. Sečteny už přitom byly téměř všechny hlasy.

Bogota Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kolumbijské prezidentské volby vyhrál pravicový Iván Duque. | Foto: ČTK | Zdroj: ČTK

Petro uznal, že v prezidentském souboji prohrál. Přesto nechce hovořit o porážce jako takové. „Jakápak porážka? Osm milionů svobodných Kolumbijců zaujalo postoj. To není žádná porážka. Pro tuto chvíli nebudeme vládnout,“ uvedl 58letý Petro na twitteru.

Novým kolumbijským prezidentem byl zvolen 41letý konzervativec Iván Duque po slibu, že částečně reviduje křehkou a také kontroverzní mírovou dohodu, kterou v roce 2016 uzavřela vláda s levicovými povstalci z hnutí FARC. Dosavadní prezident padesátimilionové země Juan Manuel Santos za ni dostal Nobelovu cenu za mír.

Kolumbii trápí obchod s drogami. Povstalce z hnutí FARC vystřídaly další skupiny

Číst článek

Korekce mírové smlouvy

Mírový proces, oceňovaný ve světě, budí v samotné Kolumbii spory. Podle konzervativců stát rebelům příliš ustoupil. Povstalci se například nemusí obávat příliš tvrdých trestů a jejich hnutí má navíc zaručeno deset míst v parlamentu.

Zapojení bývalých povstalců do politického života Duque a jeho příznivci kritizují. Panují proto obavy, že zablokuje uvádění mírové dohody do praxe. Zbývá totiž přijmout asi čtvrtinu zákonů vyplývajících z dohody, kontroverzní jsou zejména ty o soudech pro bývalé povstalce.

‚Vyjměte růžence z našich vaječníků.‘ Argentina zažívá drama kvůli legalizaci potratů

Číst článek

Zvolený prezident mezitím potvrdil, že provede „korekce“ mírové smlouvy, která umožnila odzbrojení povstalců a zároveň přeměnu FARC v politickou stranu. „Tento mír, který jsme si vysnili a který vyžaduje opravu, se dočká korekcí, aby byly oběti v centru procesu, aby byla zaručena pravda, spravedlnost a náprava,“ prohlásil Duque ve svém prvním projevu po volebním vítězství.

Nejmladší prezident za více než 100 let

Hnutí FARC vzápětí apelovalo na Duqueho, aby prokázal „zdravý rozum“. „Je nezbytné, aby se prosadil zdravý rozum; země potřebuje úplný mír, který nás přivede k očekávanému usmíření,“ uvedlo hnutí a dodalo, že nemůže být programem vlády tento cíl obejít. Strana rovněž vyzvala Duqueho k setkání.

Až se Duque v srpnu ujme úřadu, stane se nejmladším kolumbijským prezidentem za více než století. „Přišel jsem splnit sen,“ řekl Duque před svým volebním centrem. „Aby Kolumbii vládla nová generace, která chce vládnout pro všechny a se všemi. Která zemi sjednotí a vymýtí korupci,“ dodal zvolený prezident.

Mafie, povstalci i uprchlíci

Vystudovaný právník Duque, který v letech 2001 až 2013 působil v Meziamerické bance pro rozvoj (IDB), bude řídit čtvrtou největší ekonomiku Latinské Ameriky podle hrubého domácího produktu.

Duque zdědí zemi, která je stále poznamenána pěti dekádami krvavého ozbrojeného konfliktu a potýkající se s rostoucí produkcí kokainu. Odlehlé části země jsou stále pod kontrolou drogových mafií a zbytkových povstalců.

Nový prezident Kolumbie bude muset řešit i humanitární krizi, s níž se potýkají zejména příhraniční regiony s Venezuelou. Z této země uprchly v předchozích letech před ekonomickou a politickou krizí do Kolumbie statisíce lidí.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme