Na Moravě jsou komáři nakažení virem západonilské horečky. Používejte repelenty, doporučují vědci

Vědci na jižní Moravě objevili komáry nakažené nebezpečným virem západonilské horečky, informovala Mf DNES. Přenos na člověka je málo pravděpodobný, ale možný.

Brno Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Komár (ilustrační foto) | Foto: Creative Commons Attribution-ShareAlike 3.0 Unported, Ivtorov

Nemoc se na české území dostala pravděpodobně s migrujícími ptáky, kteří k nám přilétají z Afriky. Přenos na člověka je podle epidemiologů málo pravděpodobný - riziko tu ale je. Lidé by se proto měli chránit kvalitními repelenty. Pozor by si podle epidemiologa Oldřicha Šebesty z Krajské hygienické stanice v Brně měli dávat hlavně rybáři.

„Nákaza nejvíce hrozí v blízkosti rybníku, v rákosu, to znamená, že pokud tím někdo může být ohrožený, tak jsou to rybáři. A nejlepší je opravdu repelent, to znamená zabránit tomu, aby nás komáři štípli,“ vysvětluje. 

Inkubační doba nemoci je až 14 dní - pak se projevuje jako běžná viróza bolestí svalů, kloubů i horečkami. U někoho se ale nákaza neprojeví vůbec. Očkování ani následná léčba zatím neexistují.

Janetta Němcová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme