Komárka si cenili i političtí oponenti. ČSSD využije jeho analýzy ve volebním programu
Ve věku osmdesáti dvou let zemřel ekonom Valtr Komárek. Jeho úmrtí litují politici napříč politickým spektrem. Informaci o smrti Valtra Komárka označil prezident Miloš Zeman ve svém prohlášení za jednu z nejsmutnějších zpráv, která ho v životě zasáhla.
„Obdivoval jsem jeho smysl pro humor, jeho laskavost, jeho soucit s názorovými oponenty, kterým s úsměvem vysvětloval své argumenty. Myslím si, že odešla jedna z nejvýraznějších postav polistopadové české politické scény, a že tuto postavu v období rozjitřeného předvolebního politického boje budeme dlouho postrádat,“ uvedl Miloš Zeman na webu Pražského hradu.
O Valtrovi Komárkovi mluvili na Radiožurnálu předseda poslaneckého klubu ČSSD Jeroným Tejc a pražský biskup Václav Malý
Podle premiéra a předsedy ODS Petra Nečase byl Komárek velkou osobností sametové revoluce:
„Pan Valter Komárek patřil mezi velké osobnosti sametové revoluce a mezi lidi, kteří výrazně ovlivnili období bezprostředně po listopadu 1989. My jsme se v mnoha názorech velmi výrazně lišili, ale vždy jsem si ho obrovsky vážil jako velmi vzdělaného, šarmantního a přitom velmi skromného člověka.“
Úmrtí pana Komárka může podle poslance za TOP 09 Stanislava Polčáka llitovat celá politická scéna:
"Byť vyznával jiné politické hodnoty a přesvědčení, než je třeba moje osobní, vážil jsem si ho pro pevnost jeho postojů. V tomto, v tom jeho až sveřepém prosazování vlastního názoru, vlastního směru, je pro nás do jisté míry vodítkem a inspirací. Byť stojíme na jiných koncích politického spektra."
Valtr Komárek
- narodil se 10. srpna 1930 v Hodoníně,
- po válce vstoupil do komunistické strany, v níž zůstal až do ledna 1990,
- v 60. letech radil na Kubě Ernestovi Che Guevarovi,
- působil ve Výzkumném ústavu plánování a řízení,
- v Ekonomickém ústavu Československé akademie věd (ČSAV),
- v Prognostickém ústavu,
- stal se porevolučním místopředsedou první nekomunistické vlády Mariána Čalfy,
- do r. 1992 byl poslancem bývalého Federálního shromáždění,
- do voleb v r. 1992 šel jako lídr sociální demokracie,
- v r. 2000 neúspěšně kandidoval do Senátu,
- v r. 2010 ho Klaus vyznamenal zlatou prezidentskou plaketou,
- v r. 2011 se stal čestným předsedou ČSSD,
- je autorem desítek odborných knih a statí.
Předseda senátu Milan Štěch z ČSSD řekl, že pro sociální demokracii je úmrtí Valtra Komárka ztrátou:
„V mojí paměti zůstane jako velice lidský člověk, který měl vždy na mysli to, aby se drtivé většině lidí žilo v České republice dobře. Vždy byl smutný z toho, když viděl, jak se společnost polarizuje. Někteří mu vyčítali, že měl příliš smělé cíle, že po revoluci hovořil o rychlém a velkém nárůstu mezd, myslím si ale, že měl z části pravdu.“
Podle šéfa strany Bohuslava Sobotky bude Valtr Komárek sociálním demokratům velmi chybět, a to jako politik, tak i osobnost:
„Pro sociální demokracii i pro mně osobně je to velmi smutná zpráva. Valtr Komárek byl pro mne velmi důležitý člověk, jako přítel a jako někdo, kdo měl obrovský nadhled, obrovské životní zkušenosti, velkou míru empatie. Člověk jako on bude sociální demokracii chybět.“
Jako na ředitele Prognostického ústavu Akademie věd na něj vzpomíná stínový ministr financí za ČSSD Jan Mládek:
„Jako šéf byl trochu rozevlátý. Já jsem mu hlavně vděčný za to, že tam v 80. letech udělal neuvěřitelnou atmosféru pro výměnu názorů, která v těch letech nebyla obvyklá a která bohužel nebyla obvyklá ani potom, není obvyklá ani dnes. V Prognostickém ústavu seděla spousta zajímavých výrazných osobností z celého politického spektra.“
Zemřel ekonom, prognostik a politik Valtr Komárek
Číst článek
„Valtra Komárka jsem si vážil jako člověka, který měl pevné názory bez ohledu na to, zda se v tu chvíli líbily, či ne. Byl koneckonců jedním z těch, kteří se snažili ekonomicky pozvednout Československo v 60. letech. Také na to doplatil svým profesním životem po roce 1968 a v 70. letech," vzpomíná na Komárka předseda poslaneckého klubu sociálních demokratů Jeroným Tejc a pokračuje:
"Jako jeden z mála upozorňoval v 90. letech, kdy nebylo úplně populární stavět se do cesty Václavu Klausovi, na jeho ekonomické recepty. To ho provázelo celý život. Byl člověkem, který lidem vždy říkal do očí, co si myslí. A dokázal to říkat s grácií a s vtipem, který odzbrojoval a neurážel."
Na Valtra Komárka vzpomínal v Ozvěnách dne Radiožurnálu stínový ministr financí za ČSSD Jan Mládek
I když byl Komárek známější jako místopředseda první polistopadové vlády, podle Tejce se zapíše do dějin spíše jako člověk, který ovlivnil ekonomickou transformaci a výchovu těch, kteří ji nakonec měli na starost.
„Valtr Komárek byl pro mne obdivuhodný také v tom, že ve svém vysokém věku byl schopen se velmi přísně držet reality. Byl velmi dobře schopen odhadnout budoucí vývoj a řekl bych, že byl možná realističtější než řada politiků,“ říká Tejc.
„Valtr Komárek do poslední chvíle psal analýzy, ekonomické návrhy a prognózy, jak by se měla sociální demokracie zachovat v příštích letech, bude-li v tu chvíli vládní stranou. Jsem přesvědčen, že konkrétní návrhy, které dával, mají určitě delší platnost. Ne rok či dva, ale pět nebo deset let. A budou využity ve volebním programu ČSSD,“ dodává Tejc.