Komerční pojištění pro cizince se nevztahuje na všechny lékařské výkony

Čtvrtina cizinců žijících v České republice nemá nárok na veřejné zdravotní pojištění, může se jim tak snadno stát, že si svoje dítě ponesou z porodnice domů včetně mnohasettisícového dluhu. Jsou totiž odkázání jen na pojištění komerční. To jim ale nezaručuje kompletní pokrytí nákladů na lékařskou péči a jejich dítě nezískává zdravotní pojištění automaticky okamžikem narození.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Lékařské vyšetření (ilustrační foto)

Lékařské vyšetření (ilustrační foto) | Foto: Khalil Baalbaki | Zdroj: Český rozhlas

Tři sta tisíc cizinců s trvalým pobytem nebo pracovním vízem tento problém nemá, jsou totiž pojištěni v systému veřejného zdravotního pojištění. Dalších víc než 100 tisíc cizinců mimo Evropskou unii se studentským, podnikatelským nebo krátkodobým vízem si ale musí obstarat komerční zdravotní pojištění.

„Často může být cizincům odmítnuto vůbec být pojištěným nebo může být odmítnuto uhrazení nějakého léčení, pokud pojišťovna se rozhodne, že tak je to správné,“ vysvětluje Maša Volynsky ze společnosti Člověk v tísni.

Přehrát

00:00 / 00:00

Redaktor Zbyněk Zykmund sledoval, jak jsou na tom cizinci žijící v Česku se zdravotním pojištěním

Problém ale bývá i s pojištěním dětí těch cizinců, kteří nárok na veřejné zdravotní pojištění mají.

„Největší problém jsou děti, které jsou narozeny tady buď už se zdravotními problémy nebo předčasně, což může způsobit větší útraty pro rodiče, a taky může způsobit to, že zdravotní pojišťovna nebude chtít to dítě vůbec pojistit,“ pokračuje.

Elena Tulupova se jako odborná asistentka na 1.Lékařské fakultě Univerzity Karlovy zabývá zdravotní péčí o cizince. V této souvislosti upozorňuje, že dítě cizinců musí před uzavřením komerčního zdravotního pojištění projít zdravotní prohlídkou.

„Pokud dítě neprojde prohlídkou, lékař zjistí nějaké vady, to pojištění vůbec uzavřeno nebude. Pokud dítě prohlídku projde v pořádku a bude uzavřeno zdravotní pojištění, ale to dítě nebude pojištěno ode dne narození, ale jenom ode dne, kdy bude uzavřena smlouva,“ vysvětluje.

Ministerstvo se bojí zneužití

Návrh na rozšíření přístupu do systému veřejného zdravotního pojištění pro cizince-živnostníky nebo nezaopatřené rodinné příslušníky ale v srpnu letošního roku neprošel. Ministerstvo financí se obávalo dopadů na státní rozpočet.

Podle neziskových organizací se stát naopak ochuzuje o miliony korun. Cizinci jsou totiž prý velmi ziskoví pojištěnci, protože jsou mladí a v produktivním věku.

Ministerstvo zdravotnictví určité změny v této oblasti plánuje, ale je opatrné. Bojí se totiž zneužití.

„Vycházíme i ze zkušeností z ostatních vyspělých zemí, kde pokud takový systém je zaveden, tak je v mnoha případech poměrně zhusta různým způsobem zneužíván. Často je ten systém zneužíván k léčení rodinných příslušníků, kteří do té země přijedou právě jenom pro to léčení a poté se vrací zpět do své mateřské země,“ říká mluvčí ministerstva Vlastimil Sršeň.

Ministerstvo vnitra připravuje legislativní návrhy upravující pobyt cizinců. Do nich chce resort zdravotnictví rozšíření přístupu do systému veřejného zdravotního pojištění pro cizince zahrnout.

Zdravotní potíže vzniklé před uzavřením smlouvy

Že komerční pojištění, které musejí mít cizinci ze zemí mimo Evropskou unii povinně, nepokrývá zdaleka všechny zdravotní úkony, se přesvědčila i paní Julie, původem z Ukrajiny. Problémy začaly ve chvíli, kdy její dcera Eva musela kvůli vážným zdravotním potížím podstoupit řadu vyšetření.

Už několik měsíců se teď paní Julie hádá s pojišťovnou PVZP, která je dceřinou společností Všeobecné zdravotní pojišťovny, zda má nárok na proplacení vyšetření za několik tisíc korun.

Přehrát

00:00 / 00:00

Redaktorka Martina Spěváčková sledovala příběh Ukrajinky s nemocnou dcerou

V květnu překvapila sedmiletou dívku bolest v pravém stehně. Po návštěvě dětského lékaře se o problémech zmínila také na revmatologii, kde se Eva do té doby léčila s plochýma nohama.

„Hned nám doporučila udělat ten rentgen a odběry. A doporučila mně zavolat přes dva týdny a zjistit výsledky. To bylo ve čtvrtek v půl třetí a v pátek v osm ráno ona už zavolala mi sama a řekla, abych hned přijela k ní, protože na rentgenu něco hrozně vážného. Říkala, že potřebujeme hned udělat to MRT a kostní scan,“ vzpomíná paní Julie.

Pojišťovna ovšem odmítla vyšetření zaplatit, protože Eva trpí revmatologickými a ortopedickými problémy dlouhodobě a potíže měla už před uzavřením smlouvy.

Rentgen | Foto: Tomáš Adamec

„Klientce jsme sdělili, že se pojistná smlouva nevztahuje na problémy, které vznikly před uzavřením pojistné smlouvy, protože princip soukromého pojištění je, že klient uzavírá pojištění v dobré víře, ale neměl by o těch pojistných událostech nebo o těch problémech vědět v době uzavření pojistné smlouvy,“ tvrdí výkonný ředitel PVZP Robert Kareš.

Julie ale argumentuje tím, že bolest ve stehně s revmatologickými problémy dcery vůbec nesouvisí a navíc se objevila až letos. Za pravdu jí dává i doktorka z revmatologické ambulance.

Ta v lékařské zprávě napsala, že pokud by Evu vyšetřil jiný odborník z jiného oddělení, například chirurg, pak by pojišťovna pravděpodobně všechna vyšetření proplatila.

Výkonný ředitel PVZP Kareš Radiožurnálu řekl, že případ do takových detailů nezná a nemůže se proto k němu už dál vyjádřit. Slíbil ale, že se jím bude zabývat.

Zbyněk Zykmund, Martina Spěváčková, Kristina Winklerová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme