Lidé si nenechávají dostatečně kontrolovat komíny, za sezónu hasiči kvůli hořícím sazím vyjížděli častěji

K víc než tisícovce požárů komínů museli vyjíždět hasiči od října loňského roku do letošního března. Lidé si nenechávají komíny zkontrolovat a usazené saze pak vzplanou. Pravidelné kontroly jsou přitom povinné a když potvrzení chybí, pojišťovny můžou vyplatit buď méně peněz, nebo nic, upozorňuje Radiožurnál.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kominík Michal Frič čistí komín rodinného domu v Řevnicích | Foto: Václav Štefan | Zdroj: Český rozhlas

Požár komína se často hasí obtížně, říká mluvčí pražských hasičů Martin Kavka. „Musí se najít to ohnisko, bohužel musíme rozebrat třeba i část stropu,“ říká Kavka.

Pražská policie dopadla žháře, který zapaloval auta i kontejnery. Udělal škodu skoro za milion

Číst článek

Oproti minulé topné sezóně požárů komínů podle mluvčí hasičů Nicole Zaoralové přibylo. „V roce 2018 to bylo zhruba o padesát víc, 1074 takových požárů,“ říká Zaoralová.

Více než 900 těchto požárů způsobily právě nevyčištěné saze. Podle zákona musí komín každý rok prohlédnout kominík. Jaké nejčastější chyby při kontrolách zjistí říká revizní technička Dana Bartošová.

„Na spoustě spalinových cest speciálně na kouřovodech, to je ta část, která je většinou u uživatele doma, nebývají kontrolní otvory, takže i když tam příjde tak buď musí ty roury demontovatl, nebo navrtávat otvory, aby mohl tím endoskopem zkontrolovat stav komína,“ říká Bartošová.

Kompletní revize

Při opravách komínu nebo u novostaveb je potřeba objednat kompletní revizi, ta je podle Bartošové složitější než klasická kontrola, záleží taky jestli je spotřebič na pevná paliva nebo plyn. Pokud není komín odborně zkontrolovaný a jeho stav způsobí požár, je to problém hlavně pro pojišťovnu, říká Veronika Exnerová z České asociace pojišťoven.

„Klientovi, který nedodržuje zákonem stanovené kontroly spalinových cest nebo pojistné podmínky, může být kráceno nebo odmítnuto pojistné plnění,“ dodává Externová.

Pojišťovny se ale shodují, že každý případ řeší individuálně. V uplynulé topné sezóně způsobily požáry komínů škody více než 50 milionů korun.

Jana Magdoňová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme