Sehnat kominíka je teď problém, čeká se na něj i měsíce. Lidé se zřejmě více vrací k tuhým palivům

S meziročním nárůstem cen energií se někteří vracejí k tuhým palivům. Je proto větší zájem o služby kominíků, kteří kontrolují spalinové cesty komínů tak, aby bylo vytápění bezpečné. Čeká se ale až tři měsíce a na rekonstrukci komínů už může být letos pozdě.

Tento článek je více než rok starý.

Jihlava Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kominík

Kominík | Zdroj: Shutterstock

„Lidé na mě čekají dva a půl až tři měsíce. Jsou i rozhořčení. Já to na jednu stranu chápu, ale nedá se nic dělat, je nás strašně málo. A jak víc lidí přechází na pevná paliva a řeší se alternativa, kdyby náhodou nebyl plyn, tak chodím i k lidem, u kterých jsem nikdy nebyl,“ popisuje svoje poslední týdny kominický ministr Roman Štípek.

Přehrát

00:00 / 00:00

Sehnat kominíka je problém. Lidé se patrně více vrací k tuhým palivům, proto mají dost práce

Někde spotřebič na pevná paliva nepoužívali roky, teď ho ale chtějí mít připravený na zimu. „Je potřeba ho zkontrolovat a vyčistit,“ zdůrazňuje kominický mistr.

Štípek připouští, že přejít zpět na pevná paliva je dnes jednodušší než dřív, protože kvůli válce na Ukrajině vláda posunula o dva roky lhůtu, do kdy měli lidé vyměnit staré kotle.

„Ale pokud se ten spotřebič nebo komín nepoužíval, tak je otázka, v jakém je stavu a jestli je to bezpečné,“ upozorňuje mistr.

Na shánění kominíka je ale podle něj už skoro pozdě. „Kapacity na rekonstrukce komínů a podobně už nejsou. Co se toho týče, tak řemeslníci si plánují stavby na jaro léto příštího roku,“ připomíná Štípek.

Spalinové cesty kotle na pevná paliva si může člověk vyčistit i svépomocí, i když minimálně jednou za rok by je měl vidět odborník.

Milan Soldán Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme