Komínový protest u konce

Protestní akce aktivistů Greenpeace na komíně chemičky Deza ve Valašském Meziříčí končí. Ekologičtí aktivisté výstupem na komín chtěli dosáhnout zákazu výroby nebezpečných ftalátů a upozornit na podobu nové evropské chemické politiky.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Greenpeace na komíně chemičky Deza

Greenpeace na komíně chemičky Deza | Zdroj: ČTK

Podle organizátora akce Greenpeace Jana Piňose akce splnila svůj účel už tím, že dostatečně silně poukázala na tyto problémy. Aktivisté získali za čtyři dny pobytu na komíně i podporu lidí - pod výzvou k zastavení výroby mají 3055 podpisů.

"Na druhé straně se jasně ukázalo, že Deza nevyhoví našim požadavkům, dokud k tomu nebude přinucena silnou legislativou. A to je právě důvod, aby byla přijata nová evropská politika. Teď je, myslím, řada na politicích," domnívá se Piňos.

Ekologové zejména chtějí, aby skončila výroba ftalátů, které patří mezi asi 1500 chemikálií poškozujících životní prostředí a lidské zdraví. Používají se například při výrobě hraček a jiných výrobků pro děti, objevují se také v bytech, kancelářích a mateřských školách. Podle ekologů však už existují bezpečnější náhrady.

Lenka Rákosová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme