Komise: BIS sledovala rozvědku na popud ředitele

Sněmovní komise pro kontrolu BIS dnes řešila více než rok starý případ: příslušníci civilní kontrarozvědky sledovali své kolegy z rozvědky. Poslanci došli k závěru, že jejich akce vzešla pravděpodobně na popud tehdejšího ředitele BIS Jiřího Růžka. Státní zástupce nyní posuzuje, zda někdo neporušil zákon a nespáchal trestný čin. Poslanci i ředitel rozvědky František Bublan potvrdili, že důvodem, proč byli někteří agenti sledováni, byly jejich přechody z kontrarozvědky do rozvědky. Někteří poslanci mají za to, že toto vysvětlení není příliš věrohodné. Přijali ale tvrzení šéfů obou tajných služeb Bublana a Jiřího Langa, že sledování se nedělo na politickou objednávku.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

sídlo BIS

sídlo BIS | Foto: Jan Rosenauer

Parlamentní komise pro kontrolu BIS konstatovala, že rok starý problém sledování školícího střediska rozvědky agenty BIS, je velký problém. Celou záležitost včera poslancům vysvětlovali ředitelé obou tajných služeb. Zatímco šéf BIS Jiří Lang nechtěl po jednání nic říci, ředitel rozvědky František Bublan uvedl, že jeho lidé aktivity agentů kontrarozvědky odhalili sami. "To sledování trvalo několik dní a byly využity všechny možné prostředky. Nevidím v tom politický podtext a dokonce ani komise ho tam nenašla."

Sociálně demokratický člen komise Petr Ibl podotkl, že se problémem na základě trestního oznámení zabývá státní zastupitelství. To rozhodne, zda bude kvůli zmíněné nestandardní akci někdo stíhán. Komise se podle něj po vyjádření obou ředitelů tajných služeb shodla na tom, že sledování inicioval bývalý ředitel BIS Jiří Růžek. "Tam jsme konstatovali jako komise, že to je závažné porušení a státní zástupce posuzuje, zda nedošlo k porušení zákona. Z toho, jak jsme dneska jednali a z toho, co sdělil ředitle Lang, tak to vypadá, že to byla osobní zkušenost bývalého ředitele."

Předseda kontrolní komise Jan Klas z ODS tvrdí, že zmiňovaná tajná operace opět poukázala na nízkou možnost parlamentní kontroly tajných služeb. Vyzval proto vládu ke změně příslušných zákonů, aby bylo možné na práci zpravodajských služeb dohlížet efektivněji. Tak, aby k podobným excesům do budoucna nedocházelo. "Sledovat druhou službu je v cizině nemožné. Byly porušeny standradní postupy BIS. Tento případ jasně dokazuje to, že chybí parlamentní kontrola všech služeb."

Markéta Kaclová, Jan Hrbáček Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme