Komise k Unipetrolu vyslechne podnikatele Pitra a ministra Urbana

Ministr průmyslu a obchodu Milan Urban z ČSSD a podnikatel Tomáš Pitr dnes budou vypovídat před poslaneckou vyšetřovací komisí ke kauze Unipetrol. Komise má objasnit roli vlády a privátních subjektů v privatizaci petrochemické společnosti polskému koncernu PKN Orlen.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Milan Urban | Zdroj: ČTK

Urbana si komise pozvala proto, že jako ministr průmyslu a obchodu za prodej Unipetrolu spoluodpovídá. Z předchozích jednání se už třikrát omluvil, podle svého mluvčího ale tentokrát určitě přijde.

Šéf resortu průmyslu by měl členům komise vysvětlit hlavně to, proč bývalá vláda Vladimíra Špidly vyřadila ze druhého kola výběrového řízení kazašskou společnost, která v té době nabízela za Unipetrol mnohem více peněz než pozdější vítěz tendru, polská skupina PKN Orlen.

Podnikatel Tomáš Pitr vystupuje například za společnost Český olej, která vlastní Setuzu a Setu. Pro Setu pracoval polský lobbista Jacek Spyra, který se kvůli privatizaci Unipetrolu scházel s bývalým šéfem kabinetu premiéra Zdeňkem Doleželem. Ten je podezřelý, že v této věci požadoval od Spyry úplatek pět milionů korun.

Někteří ministři po vypuknutí úplatkářské aféry, která zpochybnila průhlednost privatizace Unipetrolu, uvedli, že prodej holdingu Kazachům nedoporučili ze strategických a bezpečnostních důvodů výzvědné služby. Jejich ředitelé ale na nedávném uzavřeném jednání komise vypověděli, že žádné takové stanovisko od nich bývalý kabinet nedostal.

Do konce měsíce se komise sejde kromě dnešního jednání už jen dvakrát, pak by měla předložit výsledky své práce sněmovně.

Martin Hromádka, Pavel Otto Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme