Komise opět řeší změny v policii. Jednat se má i o zveřejnění Šlachtovy zprávy

Ve Sněmovně se potřetí sešla vyšetřovací komise k reorganizaci části policie. Na uzavřeném jednání vypovídá bývalý detektiv ÚOOZ Jiří Komárek, policejní prezident Tomáš Tuhý, jeho náměstek Zdeněk Laube a náměstek ředitele Národní centrály proti organizovanému zločinu Jaroslav Vild. Minule dostali poslanci tajnou zprávu vypracovanou bývalým šéfem ÚOOZ Robertem Šlachtou, která údajně dokazovat propojení špiček policie a podsvětí.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Sněmovní vyšetřovací komise

Sněmovní vyšetřovací komise | Foto: Filip Jandourek

Komise má zjistit okolnosti přípravy sporné reorganizace, která od prvního srpna spojila protimafiánský a protikorupční útvar.

Přehrát

00:00 / 00:00

Sněmovní vyšetřovací komise pokračuje v jednání k reorganizaci části policie

Namísto nich vznikla Národní centrála proti organizovanému zločinu. Plán reorganizace části policie vyvolal roztržku ve vládní koalici. Proti vystoupilo hnutí ANO.

„On už nám něco řekl pan Ištván a pan Šlachta. To znamená, že my se máme na co ptát. Máme jejich názory s čím konfrontovat. Takže myslím, že se to posunout samozřejmě může,“ řekl předseda komise, poslanec ODS Pavel Blažek.

Ten před čtvrtečním jednáním také uvedl, že není možné tajnou zprávu vypracovanou bývalým šéfem ÚOOZ Robertem Šlachtou zveřejnit oficiálně, ačkoliv média už o některých detailech z ní informovala.

„Já sám bych byl nejradši, kdyby se zpráva zveřejnila. Nejhorší je, když se z toho občas objeví nějaké kousky a vznikají z toho fámy, je z toho pohádková, strašně tajuplná záležitost. Nicméně nám podle mého názoru zákon ani rozsah v současnosti nedovolují, abychom to zveřejnili,“ řekl Blažek.

I přes to chce ve čtvrtek zveřejnění zprávy navrhnout člen komise Bohuslav Chalupa z hnutí ANO. Tvrdí, že už dnes z komise unikají informace.

Že se informace ze zprávy obejvily po několika dnech v médiích kritizoval ve vysílání České televize také člen komise Jan Bartošek z KDU-ČSL:

„Opakovaně jsem kolegům říkal, že odmítám pracovat v atmosféře, kde bychom jeden den něco řešili a druhý den jsem si to přečetl v novinách patřících tomu či onomu. Poškozuje to tu komisi a je to pro mě natolik zásadní věc, že jsem ji řešil s předsedou KDU-ČSL a domluvili jsme se, že ji přeneseme na úroveň předsednictva lidovců a poslaneckého klubu.“

Devítihodinové vypovídání

Olomoucký vrchní žalobce Ivo Ištvan a bývalý ředitel protimafiánského útvaru Robert Šlachta vypovídali na minulém jednání zhruba devět hodin. Poslancům řekli své informace k reformě policejního sboru a odpovídali na jejich otázky.

Ištvan nechtěl své vystoupení komentovat s tím, že počká až na závěrečnou zprávu komise: „Řekl jsem k dané problematice všechny informace, které má vrchní státní zastupitelství k dispozici, odpověděl jsem na všechny položené dotazy, předal jsem vyšetřovacímu výboru takzvanou Šlachtovu zprávu a ještě jsem byl požádán o dodání dalšího materiálu.“

Ani Šlachta nechtěl jednání konkrétně komentovat, řekl ale, že je spokojený: „Řekl jsem, co jsem měl na srdci, řekl jsem všechno. Otázky komise byly až nad mé očekávání na tělo, přiléhavé. Myslím si, že věděli, o čem jsme mluvili, takže já sám z toho jednání zatím odcházím spokojen, zejména že jsem mohl říct, co jsem říct chtěl.“

Místopředseda komise Martin Lank z Úsvitu - Národní Koalice po červencovém jednání sněmovní vyšetřovací komise řekl, že je zatím na jakékoliv závěry příliš brzy.

„Já jsem tam zatím žádné vyloženě důkazy neviděl, ale ono je to specifické tím, že se bavíme o věci, která je živá. Předchozí vyšetřovací komise řešily až ex post věci, které byly uzavřené, a tím pádem bylo jasné, na co se tam dá ptát a čeho se tam člověk může dobrat. Ale tady některé věci, které by nás zejména zajímaly, jsou třeba v řadě případů ještě v nějakém stadiu vyšetřování a ani sami vyšetřovatelé ty výsledky nemají.“

Několik trestních oznámení

V souvislosti s reformou padlo i několik trestních oznámení. Jedno míří kvůli pomluvě na bývalého policistu Jiřího Komárka z ostravské expozitury ÚOOZ, kterého si poslanci pozvali právě na čtvrtek.

Komárek před časem obvinil policejního prezidenta Tomáše Tuhého z úniků ze spisů. „Mám povědomí o tom, že pan policejní prezident je, řekněme, osobou podezřelou z brutálního úniku informací v rámci objasňování hospodářské trestné činnosti ve stamilionových částkách,“ uvedl.

Komárek zase podal trestní oznámení na Tuhého, jeho náměstka Zdeňka Laubeho a ministra vnitra Milana Chovance z ČSSD. Sněmovní vyšetřovací komise je sedmičlenná, každá strana v ní má jednoho zástupce. S výsledky chce komise přijít do konce října.

Český rozhlas, Jana Čermáková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme