Komise posoudí údajné plagiátorství kandidáta na přednostu IKEM

Nelehký úkol má před sebou odborná komise Univerzity Palackého v Olomouci. Právě dnes bude rozhodovat o údajném plagiátorství a podvodu v medicínském výzkumu, který v Česku zatím nemá obdoby.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Chirurg Jiří Froněk odmítl nařčení z plagiátorství a potvrdil, že se hodlá obrátit na soud | Foto: Alžběta Švarcová

Český chirurg Jiří Froněk, který působí na prestižní klinice v Londýně, čelí nařčení, že ve své dizertační práci opisoval od chirurgů z pražského IKEMu a k akademickému titulu tak přišel neprávem.

Celý spor o plagiátorství začal už vloni na podzim, tedy v době, kdy se bojovalo ve výběrovém řízení o křeslo šéfa Kliniky transplantační chirurgie pražského IKEMu.

Přehrát

00:00 / 00:00

Dnes zasedá odborná komise Univerzity Palackého v Olomouci. Aféru sleduje Petra Benešová

V konkurzu se proti sobě postavili dva špičkoví chirurgové: dosavadní šéf kliniky Miloš Adamec a právě Jiří Froněk. Ještě před koncem soutěže chirurg Adamec označil svého konkurenta za plagiátora.

"Někdo to říct musel. Já jsem vzal na sebe to riziko, protože já jsem v IKEMu 26 let a mě o to dobré jméno IKEMu prostě strašně jde. Já nepřipustím aby někdo řekl 'Tady se opisují vědecké práce!'," prohlásil Adamec.

Froněk měl podle tvrzení Adamce opsat svoji dizertační práci o experimentech na potkanech od svých kolegů chirurgů Petera Baláže a Ivana Matii. Ti výzkum na potkanech, o kterém Froněk ve své dizertaci píše, měli prý udělat v letech 1998 až 2002 v Košicích. Peter Baláž si na tomto výzkumu také pak postavil svoji dizertaci. Obhájil ji ale o rok později než doktor Froněk.

Spor dvou lékařů má tak posoudit nezávislá odborná porota. Chirurg Jiří Froněk ji chce přesvědčit o původnosti své práce:

"Od komise očekávám, že vyslechne argumenty a dojde k závěru, že má práce je původní."

Ukázky odborného článku v mezinárodním časopise, kde Froněk a Baláž spolupracovali a výňatek z dizertační práce Froňka, kde na tuto spolupráci odkazuje a cituje ji | Foto: Petra Benešová

Hájit se chce i chirurg pražského IKEMu Petr Baláž: "Připravený jsem tak jak jsem byl od začátku - to znamená mám veškerý vědecký podklady na to, že práce je můj originál."

Verdikt by podle informací Radiožurnálu mohl padnou už dnes. Vedení pražského IKEMu o šéfovi kliniky rozhodne až ve chvíli, kdy komise oznámí konečný výsledek.

Petra Benešová, Ludvík Bortl Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme