Komise pro výběr nového šéfa Národní galerie je kompletní

Ministr kultury Václav Riedlbauch zveřejnil jména členů komise, která vybere nového generálního ředitele Národní galerie v Praze. Soutěž o tento post vypsalo ministerstvo minulý týden, zájemci se mohou hlásit do konce března. Dosavadní ředitel galerie Milan Knížák se na výběru svého nástupce podílet nebude.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Národní galerie v Praze, Veletržní palác

Národní galerie v Praze, Veletržní palác | Foto: Tomáš Vodňanský | Zdroj: Český rozhlas

V komisi zasednou galeristé, kurátoři, kritici výtvarného umění, zástupci neziskového sektoru, univerzit, průmyslu i samotné Národní galerie v Praze. Třetinu členů tvoří odborníci ze zahraničí.

Přehrát

00:00 / 00:00

O složení komise pro výběr ředitele Národní galerie hovořila ve vysílání Radiožurnálu redaktorka Michaela Vetešková

"Obsazení komise považuji za zdařilé a vyvážené a její doporučení bude pro mě důležitým podkladem pro rozhodování," uvedl ministr kultury Václav Riedlbauch.

Dvanáct členů komise prostuduje životopis zájemců a zkontroluje, jestli mají požadovanou pětiletou praxi ve vedení instituce podobné Národní galerii. Zaměří se také na patnáctistránkový text, ve kterém se má uchazeč rozepsat o své představě Národní galerie.

Ani to ale nebude rozhodující, dodal Riedlbauch: "Výběrová komise není jenom ta, která kývá na papíry. Musí se ptát a dávat provokativní otázky. Proto tam chceme mít odborníky, aby skutečně šli na tělo tomu člověku, tak to nejlépe poznáte."

Oslovení odborníci se svým členstvím v komisi souhlasili a v tomto týdnu jim ministerstvo zasílá jmenovací dekrety. Poprvé se sejdou 14. dubna v Nostickém paláci.

Knížák chce skončit příští rok

Současný ředitel Národní galerie Milan Knížák už před časem Českému rozhlasu řekl, že by chtěl zůstat ve funkci do konce příštího roku, aby mohl připravit rekonstrukci Veletržního a Salmovského paláce. Na tom, že ministerstvo kultury už vybírá jeho nástupce, nevidí nic špatného.

"V cizině je to naprosto normální, že třeba dva tři roky dopředu se ví, kdo bude nástupcem, a on tam ještě nepracuje, pouze připravuje své vlastní projekty," podotkl Knížák.

Naopak ministr Riedlbauch uvedl, že Knížákem avizovaný termín, tedy konec příštího roku, bere jako jeho představu a datum odchodu upřesní až na základě výběrového řízení.

"Špičkový odborník v této profesi není většinou volný z týdne na týden, jsou tam většinou závazky, které s sebou nese. Proto jsem nechtěl čekat bůhvíjak dlouho, proto výběrové řízení děláme. To není skutečně žádný atak proti Národní galerii a jmenovitě proti profesoru Knížákovi," zdůraznil Riedlbauch.

Doporučením komise se řídit nemusí, což se už v několika předcházejících případech stalo. Například právě v případě Milana Knížáka - u tehdejší výběrové komise byl na třetím místě, ministr Pavel Dostál ho ale v roce 1999 nakonec šéfem galerie jmenoval.

Seznam členů komise:
Michal Stehlík, děkan, Filozofická fakulta Univerzity Karlovy, Praha
Milena Bartlová, Filozofická fakulta Masarykovy univerzity, Brno
Lubomír Slavíček, Filozofická fakulta Masarykovy univerzity, Brno
Marta Smolíková, výkonná ředitelka Otevřená společnost, o.p.s., ProCulture - výzkumné, informační a vzdělávací centrum pro kulturu
Radek Špicar, ředitel vnějších vztahů Škoda Auto a.s., člen Správní rady VŠUP Zdeněk Felix, historik umění
Tomáš Vlček, ředitel sbírky moderního a současného umění Národní galerie v Praze
Václav Pavlíček, Vědecká rada Národní galerie v Praze
Klaus Albrecht Schröder, ředitel galerie Albertina, Vídeň
Peter Klaus Schuster, bývalý generální ředitel Státních muzeí v Berlíně a Národní galerie v Berlíně Gunnar Kvaran, ředitel muzea Astrup Fearnley, Oslo
Lorand Hegyi, generální ředitel Muzea moderního umění, Saint- Etienne

(zdroj: Ministerstvo kultury)

Martin Hromádka, Michaela Vetešková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme