Bakala by se měl dostavit dobrovolně. Komplikuje život nám i sobě, říká předseda komise k OKD

Sněmovní vyšetřovací komise k privatizaci OKD chce, aby před ni policie předvedla Zdeňka Bakalu. Finančník žijící ve Švýcarsku se totiž k výpovědi nedostavil. Policie ale uvedla, že může svědka předvést pouze v případě, že se nachází na území Česka.

INTERVIEW PLUS Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Sněmovní vyšetřovací komise | Foto: Roman Vondrouš | Zdroj: ČTK

To přiznává i předseda sněmovní komise Lukáš Černohorský (Piráti). „Zdeněk Bakala bude muset zůstat po dobu funkčního období komise v zahraničí. Nemůže ani navštívit své sídlo na Modravě,“ přibližuje.

Přehrát

00:00 / 00:00

Poslechněte si celý rozhovor

Pokud by se totiž Bakala objevil v Česku, policie ho může zadržet, ale jen na maximálně 24 hodin. Vyšetřovací komise se v této době musí sejít a provést výslech. Bakala ovšem může odmítnout vypovídat.

„Nejsem s panem Bakalou v žádném sporu, mým úkolem je nezávisle prošetřit kroky z minulosti. Zda šlo o chybné rozhodnutí, nebo to bylo motivováno něčím jiným. A k tomu potřebujeme vyslechnout svědky,“ poznamenává Černohorský.

Bakala v dopise komisi tvrdí, že jeho výpověď by mohla být zneužita politiky ke zvýšenému tlaku na rozhodování policie, státního zastupitelství a soudů. To ale Černohorský odmítá, jelikož komise vyslýchá svědky neveřejně a její členové jsou vázáni mlčenlivostí.

„Mnohem jednodušší varianta by byla, kdyby se Bakala dostavil dobrovolně, protože to komplikuje život nám i jemu.“

Lukáš Černohorský

Černohorský připouští, že komise je politická, protože je složena z poslanců. Podle svých slov ale nemá důvod pochybovat o tom, že její členové k věci přistupují nestranně.

Jaký bude výsledek?

Je ale vůbec v silách komise zjistit, zda před dvaceti lety došlo k porušení zákona a podat trestní oznámení? „Máme větší aparát, než má třeba občan. Můžeme vyzvat k součinnosti ministerstva, aby nám připravila právní analýzy, máme vlastní asistenty i sněmovní legislativní odbor,“ vypočítává Černohorský.

„Jsou tam některé věci, které nikdy nebyly zmapovány – a to ani policií. Komise k tomu shromažďuje důkazní materiál, a pokud bychom zjistili porušení zákona, můžou padat trestní oznámení,“ dodává.

Sněmovní komise k OKD chce vyslechnout Bakalu. Žádá policii, aby ho předvedla k podání výpovědi

Číst článek

Jedno z nich by se podle Černohorského mělo týkat privatizace minoritního podílu státu v OKD. Ten získala za 4,1 miliardy korun skupina Karbon Invest, která už část akcií držela. Podle státního zástupce byla tehdejší cena státního podílu nejméně 9,8 miliardy, při prodeji tedy vznikla škoda přes 5,7 miliardy korun. Soud to ale nepotvrdil a obviněné osvobodil.

Půl hotovo

Výstupem komise má být zpráva, která má popsat celou historii společnosti OKD. Jednací řád navíc umožnuje poslancům, kteří by s výslednou zprávou nesouhlasili, podat alternativní verzi.

Komise má od sněmovny mandát do 12. října letošního roku, podle Černohorského se ale diskutuje o jeho prodloužení, aby mohli být vyslechnuti všichni svědci. „Někteří si dokázali na některé události vzpomenout briskně, jiní až poté, co dostali listinné materiály. Proto se některé výslechy trochu natáhly. Platí, že jsme zhruba za polovinou,“ uzavírá.

Michael Rozsypal, ert Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme