Komise: Zaplavení metra se nedalo zabránit

Zaplavení metra loni v srpnu se nedalo zabránit, nemuselo být ale tak katastrofální. Kdyby v metru fungovalo všechno tak, jak mělo, a nebyla zanedbaná údržba některých částí, škody nemusely dosáhnout 7 miliard korun. Za viníky označila vyšetřování komise magistrátu nedostatečnou ochranu proti více než stoleté vodě, zanedbanou údržbu uvnitř metra i nedodržení předpisů. Definitivní verzi nálezu předá komise vedení města příští týden.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

metro Florenc | Foto: Jan Rosenauer st.

Zpráva je ale téměř hotová už teď a mluví jasně - zaplavení metra se nedalo zabránit. Kdyby ale všechny ochranné systémy v metru fungovaly a povodňová komise se řídila předpisy, nemusely být škody tak katastrofální. Podle šéfa vyšetřovací komise Františka Laudáta by ale v každém případě voda pronikla do stanic v Karlíně a Holešovicích. "Ta tlaková ochrana je až u dolních pat těch eskalátorových tunelů, to znamená na úrovni stanice. To znamená, že po tom přelití vody by byly zaplaveny všechny horní vestibuly těch karlínských a holešovických stanic."

Podle Laudáta může za rozsah zatopení také povodňová komise metra, která se neřídila předpisy a povodňovými plány. "Od jisté fáze vypukla poměrně velká improvizace, komunikace byla od jisté fáze naprosto chaotická. Nebyly dodržovány předpisy ve věci zaznamenávání příkazů a podobně."

Zpráva neobsahuje jména lidí, kteří jsou za zatopení metra zodpovědní. Laudát ale zdůrazňuje, že jejím úkolem nebylo označit konkrétní viníky. To musí buď magistrát nebo Dopravní podnik, případně policie. "My jsme měli najít příčiny. Není vůbec žádný problém pro ogány města a statutární orgány Dopravního podniku, aby k některým těm pochybením přiřadily konkrétní zodpovědnost."

Zatopení metra vyšetřuje také policie. Ta ještě před měsícem plánovala trestní stíhání konkrétních osob. Podle mluvčí pražské policejní správy Evy Miklíkové je teď ale zase všechno jinak. "Nadále celou věc vyhodnocujeme a i nadále probíhají výslechy zúčastněných osob. V současné době se neuvažuje o trestní odpovědnosti konkrétních osob. Počítá se, že zhruba v létě by měla být celá věc uzavřena."

Markéta Kaclová, Viktorie Hošková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme