Komora burcuje lékaře k protestům. Hrozí prý ztráta smluv s pojišťovnami

Příjmy soukromých lékařů prý budou letos klesat. A hrozí údajně i ztráta smluv s pojišťovnami. Lékařská komora proto ambulantní specialisty burcuje k protestům. Předsedové okresních sdružení lékařských komor se dnes budou radit, jestli a v jaké formě budou soukromí lékaři protesty pořádat.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Prezident České lékařské komory Milan Kubek | Zdroj: ČTK

Reálné příjmy soukromých lékařů můžou údajně klesnout až o 20 procent. „Máme dostat za stejnou práci o minimálně dvě procenta méně než v roce 2011. Například internisté mají za své vyšetření dostat dokonce o 25 procent méně, to znamená 300 korun místo 400 korun,“ upřesnil prezident České lékařské komory (ČLK) Milan Kubek.

„V současnosti už nedokážeme chránit pacienty před dopady Hegerových vyhlášek tím, co jsme dělali dosud, že část nákladů jsme přebírali na sebe,“ upozornil Kubek s tím, že pacienti musí vědět, že pokud lékař překročí určitý limit, pak veškeré léky nad tento limit a veškerá vyšetření lékař platí ze svého.

Přehrát

00:00 / 00:00

Prezident ČLK Milan Kubek byl hostem Ranního interview Radiožurnálu

Ministr zdravotnictví Leoš Heger tvrdí, že ambulantní specialisté byli v posledních letech ti, kteří dostávali od systému zdravotního pojištění nejvíce. Z toho pak vyplývá, že pokud se musí šetřit, padla první volba právě na ně.

„Myslím si, že se dostali do velmi dobré polohy, kdy vydělávají jako lékaři více než lékaři v nemocnicích. Přitom v nemocnicích výrazně narůstá objem práce,“ uvedl před časem Heger. Podle Kubka je ale Heger mazaný politik, který lže a snaží se rozeštvat lékaře mezi sebou.

„My jako lékařská komora odmítáme poškozovat své pacienty, chceme jako lékaři léčit kvalitně a nemůžeme nadále dotovat české zdravotnictví na svůj úkor. Už na to finančně nemáme,“ řekl Kubek.

Příjmy ambulantních specialistů sníží podle komory i inflace a růst daní. Navíc pojišťovny začaly prý chystat plošné vypovězení smluv všem soukromým lékařům, jako to udělaly před rokem nemocnicím. To ovšem vyvolalo protesty, takže pojišťovny nakonec své záměry zrušit 10 tisíc akutních lůžek a nedat několika nemocnicím smlouvu na akutní péči zmírnily.

„Pokud se teď nebudou bránit soukromí lékaři, tak dopadneme špatně,“ podotkl Kubek. Cílem dnešní schůzky je proto podle něj upozornit pacienty, že zdravotnictví pod vedením Hegera se rozpadá. „A že lékaři nejsou nepřátelé svých pacientů. Že náš nepřítel je společný a cíl také společný,“ dodává Kubek.

Tereza Janouškovcová Bartůňková, ak Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme