Komora lékárníků plánuje zavést pevné doplatky za léky a zpřístupnit konopí

Jedním z hlavních úkolů České lékárnické komory pro příští rok bude stanovení pevných doplatků za léčiva na recept. Komora o tom plánuje jednat s ministerstvem zdravotnictví a pojišťovnami.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Lékárna (ilustrační foto) | Foto: Filip Jandourek | Zdroj: Český rozhlas

Podle prezidenta České lékárnické komory Lubomíra Chudoby v současné době lékaři ani pacienti nevědí, kolik budou v lékárně doplácet.

„Ve všech zemích Evropské unie platí, že každý ví, kolik na svůj lék bude doplácet. Jsou tam pevné ceny léků na předpis, nebo pevné doplatky. Takže my bychom chtěli zavést podobný systém i v České republice,“ vysvětluje.

Podle Lubomíra Chudoby by se také měla zpřístupnit léčiva z konopí pacientům s kožními nemocemi jako je třeba lupénka. Kvůli jeho ceně by ale mohla být léčba pro většinu zájemců nedostupná.

„Jestliže se jeho cena bude pohybovat v řádu 200, 250 korun za gram, tak tato léčba, pokud si ji pacient bude muset platit sám, bude pro drtivou většinu zájemců nedostupná. Jsme přesvědčeni, že pokud se nezmění přístup zdravotních pojišťoven k úhradě této léčby, tak zájem pacientů bude skutečně mizivý.“

Konopí teď můžou lékaři předepisovat pouze na chronickou neutišitelnou bolest. Recept dostanou i nemocní s roztroušenou sklerózou a pacienti s rakovinou nebo AIDS.

Michaela Široká Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme