Data o majetku neaktualizovalo 18 tisíc komunálních politiků. Pokud je nedoplní, hrozí jim pokuta

Od konce srpna začne ministerstvo spravedlnosti oznamovat, kteří funkcionáři neaktualizovali k polovině roku ve veřejném registru data o svém majetku. Z komunálních politiků jich tak neučinilo 17 718, z dalších veřejných funkcionářů sedm tisíc.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Volby (ilustrační foto) | Foto: Filip Jandourek | Zdroj: Český rozhlas

Povinnost oznámit údaje o příjmech a jiných majetkových výhodách nabytých v průběhu výkonu funkce v roce 2017 platí celkem pro 33 235 veřejných funkcionářů. Zhruba dvě třetiny z nich jsou v prodlení. Pokud data neaktualizují do konce srpna, hrozím jim v přestupkovém řízení pokuta až 50 000 korun.

Svého vítěze zná už před volbami šest městských částí Prahy. Přihlásil se v nich pouze jeden subjekt

Číst článek

„Ministerstvo spravedlnosti bude postupně a systematicky oznamovat všechny případy porušení zákonných povinností veřejných funkcionářů. Výjimku budou tvořit veřejní funkcionáři, kteří svou oznamovací povinnost splní do 31. srpna 2018,“ informoval mluvčí resortu Vladimír Řepka.

Zákon o střetu zájmů čelí kritice zejména z řad komunálních politiků, nelíbí se jim, že citlivé informace může ve veřejném registru zkoumat kdokoli. Zákonodárci proto například navrhovali, aby přístup do registru byl umožněn pouze pod heslem.

Podle odpůrců současná praxe povede k tomu, že lidé kvůli obavám z lidské závisti ztratí zájem o účast v komunální politice.

V červnu prezident Miloš Zeman podepsal novelu zákona, podle které mají být údaje o movitém majetku a závazcích komunálních politiků neveřejné. U představitelů malých obcí, kteří za obecní funkci nepobírají plat, budou registru přístupné jen údaje o nemovitostech a funkcích ve firmách.

Očistila se a já s ní problém nemám, komentoval Babiš kandidaturu Kleslové za ANO na Praze 10

Číst článek

Sdružení místních samospráv ale pokládá za problém, že především placení starostové budou nadále muset zveřejňovat svá oznámení o příjmech nebo cenných papírech, neuvolnění funkcionáři například vlastnictví cenných papírů.

Sdružení se proto rozhodlo požádat senátory, aby kvůli tomu nová pravidla napadli u Ústavního soudu. Senát totiž navrhl širší omezení přístupnosti majetkových přiznání komunálních politiků, sněmovna ale jeho návrh odmítla.

Senát navrhl, aby lidé neměli k majetkovým přiznáním komunálních politiků přístup anonymně, ale pouze na základě individuálních žádostí. Podle návrhu se komunální politici měli dozvědět, kdo informace o nich hledá. Sněmovna ale senátní návrh na konci května zamítla.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme