Termín pro stížnosti na komunální volby končí. Přišly jich desítky, soudy rozhodnou do 20 dnů

Lidé a kandidující strany měli v pátek poslední šanci obrátit se na správní soudy, pokud chtěli zpochybnit regulérnost průběhu a výsledků komunálních voleb. Soudy obdržely v uplynulých dnech desítky stížností. Některé návrhy jsou na neplatnost hlasování, volby kandidáta nebo nepovolenou agitaci. Počet se ale v jednotlivých krajích liší. Zatímco ve středních Čechách je stížností několik desítek, v Pardubickém kraji jich evidují jen šest.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Druhé kolo voleb do Senátu doprovázela minimální účast voličů.

Ilustrační foto. | Foto: David Taneček | Zdroj: ČTK

Soudci mají nyní dvacet kalendářních dní na rozhodnutí, do jejich verdiktu se nesmějí v obcích konat ustavující zastupitelstva.

Filip zůstává v čele KSČM i po debaklu v senátních volbách. Výkonný výbor nepožaduje jeho rezignaci

Číst článek

Ve Středočeském kraji je podaných stížností zhruba třicet. Uskupení HOme - Hostivice město, které vyhrálo v Hostivici, podalo stížnost proti vzniku mandátu někdejšího středočeského hejtmana Davida Ratha. Sdružení má podezření, že někteří kandidáti uskupení Zdravá Hostivice si do dne konání voleb nezměnili trvalý pobyt do Hostivice.

V Milíně byla podána stížnost na sčítání hlasů. Návrh na neplatnost voleb podala i zastupitelka Neratovic Anna Spěváčková (za SPD), soud má přezkoumat výsledky za jednotlivé okrsky.

Nepovolená agitace

Ústecký krajský soud pak řeší stížností 25. Koalice TOP 09, KDU-ČSL a STAN v pátek oznámila, že podává návrh na neplatnost hlasování a neplatnost voleb v Ústí nad Labem. Do zastupitelstva se tato koalice nedostala. Několik podnětů přišlo na volby v Mostě, kde se policie zabývá obsahem plakátů v předvolební kampani.

Liberecký krajský soud obdržel zatím čtrnáct stížností, týkají se voleb v deseti městech a obcích včetně Liberce, Jablonce nad Nisou a České Lípy. Například ze Stráže pod Ralskem přišla stížnost na nepovolenou agitaci, stejný případ zmiňuje stěžovatel i v případě volební místnosti v Hodkovicích nad Mohelkou.

Brno, Hluk, Most, Horní Věstonice. K soudům dorazily další stížnosti na komunální volby

Číst článek

V Moravskoslezském kraji eviduje soud 28 návrhů na zneplatnění voleb. Čtyři už senát odmítl. Tři z nich podal neoprávněný subjekt, čtvrtý byl podán předčasně.

V Pardubickém kraji přijal soud šest stížností. Jedna z nich požaduje vyslovení neplatnosti hlasování ve všech 92 volebních okrscích ve volbách do zastupitelstva Pardubic. Českobudějovický soud řeší čtrnáct stížností, týkají se obcí z Jihočeského kraje a z Vysočiny.

Jednu z nich podala v Útěchovicích podle tamního místostarosty Jana Ipriho, matka vítěze voleb. Důvodem je údajné nedodržení zákonných postupů při sčítání a odesílání výsledků voleb.

Rozdíl jediného hlasu

Brněnský krajský soud řeší 30 stížností na komunální volby – z toho asi polovina se týká obcí spadající pod Jihomoravský kraj, zbylé se týkají obcí Vysočiny, Zlínského kraje a Olomouckého kraje. Z celkového počtu soud eviduje dvanáct stížností v souvislosti s volbami v Brně či jeho městských částech.

Policie na Ústecku šetří možnou manipulaci s hlasy. Do volebních místností přišlo hodně lidí najednou

Číst článek

Krajský soud v Plzni přijal 17 stížností na volby v Plzeňském a Karlovarském kraji. V Královéhradeckém kraji jich je šest, jednu z nich vzal stěžovatel zpět. Například v Češově na Jičínsku byl podle žaloby zvolen zastupitelem člen politické strany, který by měl být policistou. Policisté mají zákonem zakázáno členství v politických stranách.

Naopak v devítitisícových Hořicích na Jičínsku stáhl místopředseda místní organizace ČSSD Aleš Šedivý žádost o přezkum počtu hlasů. Původně ji podal proto, že rozdíl mezi zvoleným a nezvoleným kandidátem ČSSD byl jediný hlas. Zastupitelem se stal s 297 hlasy předseda místní ČSSD Jiří John, který byl na kandidátce druhý. Lídryně kandidátky a manželka Šedivého Iva Šedivá (nestr. za ČSSD) dostala 296 hlasů a mandát nezískala.

Kromě soudu se volbami na severu Čech zabývá také policie mimo jiné kvůli podezření na kupčení s hlasy v Ústí nad Labem a Bílině. Trestní oznámení podala také radnice ve Velké Bystřici na Olomoucku kvůli předvolební distribuci anonymního letáku, který obsahoval informace o údajných manipulacích při komunálních volbách.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme