Kandiduje na primátorku Prahy, ale neví o tom. ‚Asi mi věří nebo co,‘ říká Helferová z hnutí Jauner

Lídryně hnutí Jauner Československo 2018 ve volbách do pražského zastupitelstva tvrdí, že o své kandidatuře nic neví. Potvrdila to Radiožurnálu. Kandidátku sestavoval zmocněnec hnutí, Stanislavu Helferovou ale podle jejích slov nekontaktoval.

Tento článek je více než rok starý.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Cirkus Berousek

Ilustrační foto | Foto: David Konečný

„Zasahuje v tom synovec a ten je v Olomouci. Jmenuje se Václav Šimek,“ vysvětluje pro Radiožurnál Stanislava Helferová a dodává, že s ní nic nekonzultoval.

„Jenom se bavili s mladými mezi sebou,“ podotýká s tím, že žádné prohlášení o kandidatuře na pražskou primátorku nepodepisovala. „Asi mi věří nebo co... Já nevím.“

Přehrát

00:00 / 00:00

Kandiduje na primátorku Prahy, ale neví o tom. ‚Asi mi věří nebo co,‘ říká. Podrobnosti zjišťoval Lukáš Sapík a reportéři Radiožurnálu

Na pražské kandidátce hnutí Jauner je celkem 65 jmen. Nejčastěji se tam objevují majitelé lunaparků nebo cirkusů, ale také žonglér nebo jezdec v glóbusu smrti.

Sedmasedmdesátiletá Stanislava Helferová se živila jako cirkusová artistka, dnes už je ale v penzi a říká, že na tom zdravotně není dobře.

„Jdu teď do nemocnice, ale budou za mě kandidovat - když si mě vyvolili - moji synové nebo synovci,“ upřesnila reportérům Radiožurnálu.

Podpis každého kandidáta nutností

Součástí dokumentace, kterou strany odevzdávají na úřady, je přitom písemné prohlášení každého z kandidátů.

Artisté, majitelé cirkusů a lunaparků, drezér exotických zvířat nebo jezdec v glóbusu smrti. Podívejte se, kdo tvoří kandidátku hnutí Jauner Československo 2018, které vzniklo letos.

„Podle volebního zákona musí být ke kandidátní listině přiloženo vlastnoručně podepsané prohlášení kandidáta, že souhlasí se svou kandidaturou, že mu nejsou známy překážky volitelnosti, popřípadě tyto překážky pominou ke dni voleb do zastupitelstva obce, a že nedal souhlas k tomu, aby byl uveden na jiné kandidátní listině pro volby do téhož zastupitelstva obce,“ připomíná mluvčí ministerstva vnitra Ondřej Krátoška.

Reportéři Radiožurnálu proto na pražském magistrátu zjišťovali, zda úředníci obdrželi písemné souhlasy od všech lidí z kandidátky. V pátek odpoledne mluvčí magistrátu Vít Hofman informaci nebyl schopen zjistit. Slíbil, že to udělá hned v pondělí.

Zároveň ale upozornil, že kdyby některé z potvrzení chybělo, projevilo by se to na výsledné podobě kandidátky.

‚Dokumenty jsou v pořádku‘

Zmocněnec hnutí Václav Šimek odmítá, že by byly dokumenty, které odevzdal k volbám do pražského zastupitelstva, v nepořádku. „Jak já mám vědět, že tvrzení médií se zakládá na pravdě?“ reagoval.

„Podal jsem kandidátní listinu registračnímu úřadu v Praze a přílohou musí být přesně tolik prohlášení kandidátů ztvrzených podpisem, kolik kandidátů tam je.“

Ministerstvo vnitra uvádí, že člověk, který je na kandidátní listině uvedený neoprávněně, se může své kandidatury vzdát do 48 hodin před zahájením voleb. Případně může kdokoliv z voličů nebo konkurenčních stran a hnutí v daném okrsku podat návrh u soudu na neplatnost hlasování nebo neplatnost voleb.

Na pražský magistrát kandiduje celkem 29 subjektů. Lidé z nich budou nové zastupitele vybírat 5. a 6. října.

Lukáš Sapík, Kristýna Vašíčková, Barbora Taševská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme