Komunální volby a sestavování koalic na radnicích

Supervolební rok nezamíchal kartami jen v obou komorách parlamentu. Volili jsme totiž také své zástupce na městské a obecní radnice. A podle očekávání největší boj se svedl o pozice na pražském magistrátu. Absolutním vítězem komunálních voleb se nicméně stali nezávislí kandidáti a sdružení.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Radnice města Ostravy na Prokešově náměstí | Foto: Tomáš Adamec

Právě nezávislí kandidáti totiž v komunálních volbách získali přes 30 tisíc křesel zastupitelů. Z politických stran byla nejúspěšnější ODS, následovaná sociální demokracií. Ta ale oproti ODS získala největší důvěru lidí ve většině statutárních měst. Na politickou mapu ale komunální volby vrátily lidovce, kteří se se svým počtem zastupitelů zařadili hned za dvě nejsilnější strany v zemi.

Přehrát

00:00 / 00:00

Letošní komunální volby přibližuje Veronika Malá

„Především je to důležité pro zachování křesťanské demokracie v České republice. S tímto se na výsledek dívám. Ten také ukazuje, že na Moravě je pozice KDU-ČSL stále silná,“ zhodnotila výsledky voleb tehdejší šéfka lidovců Michaela Šojdrová.

Největší bitva ale po komunálních volbách čekala Prahu. Tam ztratila své dlouholeté prvenství ODS. Volby totiž vyhrála TOP 09. Do zastupitelstva pak pronikla ještě ČSSD a tři komunisté. Možné koalice se proto nabízely hned tři – TOP 09 s občanskými nebo sociálními demokraty nebo tyto dvě strany spolu.

„Sociální demokracie jasně deklarovala, že je připravena jednat jak s TOP 09, tak s ODS, pakliže tyto politické strany o to budou mít zájem,“ deklaroval před jednáními šéf pražské ČSSD Petr Hulínský.

Jednalo se na plné obrátky, jednalo se dlouho, nejdřív všechny strany dohromady, potom výlučně TOP 09 a ODS, pak znovu TOP 09 i s ČSSD. I přes vítězství TOP 09 ale povolební matematika ukázala své. Na uzavření koalice se totiž nakonec dohodli občanští a sociální demokraté, a to poměrně rychle u lídra kandidátky ODS Bohuslava Svobody na klinice.

„Jednání probíhalo relativně utajeně u nás na klinice,“ prozradil Svoboda.

Vítěz v opozici

Vítěz voleb, TOP 09, tedy odešel do opozice. „My jsme od počátku počítali s tím, že varianta, že skončíme v opozici tady existuje. Věříme, že naše opozice bude dostatečně silná a znatelná,“ komentoval situaci lídr jejich kandidátky Zdeněk Tůma.

Lidé, kteří ale chtěli ve volbách poměry sil na pražské radnici změnit, ostře nesouhlasili. Ustavující zastupitelstvo, na kterém se stal lékař Bohuslav Svoboda primátorem, proto provázely protesty.

Demonstranti vnikli do budovy pražského magistrátu a společně s hlasitým pokřikem tím znemožňují zahájit zasedání. | Foto: Tomáš Adamec

Velká koalice ale nevznikla jen v hlavním městě - stejný výsledek přinesla i povolební vyjednávání například v Ostravě, Plzni nebo v Brně. Komunální politika je ale podle staronového primátora Brna Romana Onderky o něčem jiném než ta celostátní:

„Já zastávám názor, že komunální chodníky nejsou ani oranžové, ani modré, zelené, černé nebo červené. Jsou buď opravené, nebo nejsou opravené.“

Volby u soudu

Pražské volby nicméně čekají ještě dozvuky. Kvůli rozdělení Prahy na sedm volebních obvodů podala Strana zelených, Věci veřejné a SNK-ED nejprve stížnost k městskému soudu. Rozdělení města mělo podle šéfa zelených Ondřeje Lišky nahrát do karet hlavně větším stranám a poškodit ty malé:

„ODS, vládnoucí v minulém období pražskému zastupitelstvu absolutní většinou, se elegantně, ale podle našeho přesvědčení protizákonně, zbavila svých kritiků.“

Pražský městský soud žalobu zamítl. Stížnost proto strany podaly i k ústavnímu soudu. Soudy v krajích nicméně také řešily i dílčí stížnosti a skandály. A z nich už jasně vyplynulo, že se volby budou opakovat například v Roudnici nad Labem, Jirkově na Chomutovsku, Krupce na Teplicku nebo v Českém Těšíně. Všude důvod stejný - nakupování voličských hlasů. Komunální volby by se v těchto obcích měly opakovat na začátku ledna.

ZPĚT NA ROK V ČESKU

Veronika Malá Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme