V deseti obcích se konaly dodatečné nebo opakované komunální volby, volební účast je až 70 procent

Zájem o dodatečné nebo opakované komunální volby v desítce obcí byl v sobotu různý. Někde dorazila k volbám zhruba třetina voličů, v jiných obcích byla účast přes 70 procent. Volební místnosti se uzavřely ve 22.00. Lidé volili tam, kde se pro loňské obecní volby nenašlo dost kandidátů. V Moldavě na Teplicku se opakovaly na základě rozhodnutí soudu, jelikož předseda volební komise umožnil hlasovat i voličům vyškrtnutým ze seznamu obecním úřadem.

Praha (Aktualizováno: 22:05 7. 1. 2023) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Volby ve Starém Plzenci, ilustrační foto

Komunální volby se opakují nebo konají dodatečně v desítce českých obcí (ilustrační foto) | Foto: René Volfík | Zdroj: iROZHLAS.cz

V sobotu do 16.40 vhodilo v Moldavě obálku do volební urny podle předsedy volební komise Oldřicha Kozlera zhruba 80 občanů. Z celkového počtu 153 voličů obecní úřad před sobotním hlasováním opět ale ze seznamu vyškrtl některé lidi s odůvodněním, že mají bydliště v Moldavě jen formální, fakticky tam nežijí. Konkrétně se to týkalo 38 lidí.

K volbám v Moldavě přišli i lidé vyškrtnutí ze seznamu voličů. Hlasovat ale nemohli, sepsali stížnost

Číst článek

Řada z nich k volbám dorazila, s velkým rozhořčením ale odcházeli poté, co jim komise oznámila, že hlasovat nemohou. Na místě podali stížnost. Při loňských podzimních volbách byla účast v obci 80 procent.

Zřejmě nejméně lidí v sobotu přišlo k dodatečným volbám v Břežanech na Znojemsku. Tajemník městského úřadu v Hrušovanech nad Jevišovkou Zdeněk Šalomon řekl, že v podvečer tam účast činila 33,2 procenta.

Obec bez kandidátů

Přes dvě pětiny lidí odvolily do 16.30 v Líšné na Přerovsku. K tamním dodatečným volbám do zastupitelstva dorazilo přes 80 lidí ze 197 oprávněných voličů, řekla členka volební komise. O hlasy voličů v obci zhruba s 250 obyvateli usiluje na kandidátce nazvané Líšná spolu to zvládneme osm lidí.

Loni v září se v Líšné jako v jediné ze 402 obcí v Olomouckém kraji volby nekonaly, protože tam nebyla žádná kandidátní listina. Obec do loňských zářijových voleb řídilo sedmičlenné zastupitelstvo, poté správu převzal ministerský úředník.

Po Moldavě se komunální volby budou opakovat i v Hrčavě. Důvodem je účelové přihlašování lidí

Číst článek

O něco vyšší účast byla v Nevězicích na Písecku, kde volila více než polovina ze 123 voličů. Do 17.00 odevzdalo svůj hlas 64 lidí. Kvůli nedostatku kandidátů se v Nevězicích nekonaly komunální volby v řádném loňském zářijovém termínu. Obec proto od podzimu spravuje pověřený úředník ministerstva vnitra. O hlasy voličů usilují tři subjekty.

Ve Středočeském kraji se v 7.00 otevřely volební místnosti v Rokytovci na Mladoboleslavsku, v Třebsku na Příbramsku a v Želízech na Mělnicku. V Rokytovci a Třebsku, kde pro loňské volby nesestavili žádnou kandidátku, a obce vede státní správce, jsou volby dodatečné.

Téměř 70 procent

„Blížíme se k 70 procentům účasti,“ řekl před 17.00 zapisovatel volební komise v Rokytovci Dominik Horváth. V obci žije kolem 160 lidí a 125 z nich má právo volit. V Třebsku byla volební účast nižší, zhruba šedesátiprocentní.

V Želízech loni na podzim lidé sice zastupitele volili, ale v týdnu před volbami dva ze šesti kandidátu odstoupili, proto nyní volí nově. Podle předsedkyně volební komise byla tamní účast před 17.00 kolem 50 procent.

K dodatečným volbám v obci Všeradov na Chrudimsku přišlo do podvečera 66 procent voličů. V Ohařicích na Jičínsku, kde se stejně jako ve Všeradově nepodařilo v řádném termínu sestavit kandidátky, jich odvolilo o něco více, 72 procent.

Výsledky voleb budou po sečtení zveřejněny na volebním webu, a to nejpozději v neděli v brzkých ranních hodinách.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme