Komunální volby ve Strakonicích se budou opakovat. Ústavní soud odmítl stížnost vítězného hnutí

Komunální volby ve Strakonicích se s konečnou platností zopakují. Ústavní soud odmítl druhou stížnost vítězného hnutí Strakonická Veřejnost i starosty Břetislava Hrdličky jako neopodstatněnou. O výsledku neveřejného řízení informoval soud na svém webu. Stížnosti podalo také město a samostatně i městská rada, které soud označil za neoprávněné navrhovatele. Hrdlička řekl, že trvá na tom, že Strakonická veřejnost ve volbách postupovalo správně.

Tento článek je více než rok starý.

Aktualizováno Brno (Aktualizováno: 11:06 13. 8. 2019) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

volby

Ilustrační foto | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

Opakování voleb dvakrát nařídil Krajský soud v Českých Budějovicích kvůli tomu, že Strakonická Veřejnost byla údajně zvýhodněná v kampani.

Na základě první série stížností Ústavní soud rozhodnutí krajského soudu zrušil a nařídil mu, aby se volbami zabýval znovu. Měl lépe vysvětlit, o co opírá své závěry o možném ovlivnění výsledku hlasování a dělby mandátů.

Napodruhé krajský soud volby znovu zneplatnil. Tentokrát Ústavní soud označil jeho postup jako správný.

Jak krajský soud, tak ústavní soudci se pozastavili nad tím, že hlasovací lístky a pomocné sčítací archy jsou už skartované. Nelze tak přesně zjistit skutečný rozsah panašování, tedy kroužkování jednotlivých kandidátů napříč kandidátními listinami.

Justice byla při zkoumání možného dopadu na výsledek voleb odkázaná na matematické výpočty. Podle Ústavního soudu byl postup městského úřadu při skartaci překvapivý.

„Krajský soud provedl řadu dalších statistických srovnání výsledků voleb, z nichž vyplynul jednoznačný závěr o vysoké intenzitě porušení volebního procesu s vlivem na výsledek voleb; postupoval tak přesně v duchu závazného právního názoru, který vyslovil Ústavní soud ve svém nálezu, a své závěry jasně, srozumitelně, logicky a přesvědčivě odůvodnil,“ uvedla mluvčí Ústavního soudu Miroslava Sedláčková.

Trváme na tom, že jsme dělali všechno správně, řekl Hrdlička a dodal, že rozhodnutí soudu nemá nic společného s realitou.

Proti volbám podal loni na podzim žalobu Karel Janský, lídr hnutí Změna pro Strakonice, které získalo 4,23 procenta hlasů.

Myslím, že se (rozhodnutí) stane precedentem a pomůže zlepšit kulturu v České republice. O volbách se začne víc přemýšlet a mnohé subjekty si uvědomí, že podvádět se nemá. Problém ve Strakonicích se táhne pět let, kdy si Strakonická Veřejnost zprivatizovala město. Neexistuje rozvoj, občané dostávají MHD zadarmo, je to nebezpečný precedens, řekl Janský.

O termínu rozhodne vnitro

Komunální volby ve městě loni vyhrálo vládnoucí hnutí Strakonická Veřejnost výsledkem 51,1 procenta. Získalo 16 z 21 mandátů. Kandidát za Změnu pro Strakonice Janský ale podal na výsledky voleb stížnost, v níž tvrdil, že Strakonická Veřejnost byla v kampani zvýhodněna v radničním zpravodaji i na výlepových plochách.

Soud rozhodl podle papírů. Skutečnost ho asi v podstatě moc nezajímá. Pokládá za divné to, co se tady stalo, protože to není obvyklé, tak prostě říká, že to asi není dobře, komentoval Hrdlička.

Kvůli rozhodování soudů nezasedlo ve Strakonicích od října 2018 zastupitelstvo. Město vede pouze rada se starostou, hospodaří s omezenými rozhodovacími možnostmi a pouze na základě rozpočtového provizoria.

Ministr vnitra Jan Hamáček z ČSSD teď musí podle volebního zákona do 30 dnů vyhlásit nové volby ve vhodném termínu. Naposledy termín stanovil na 14. září 2019, Ústavní soud ale vykonatelnost jeho rozhodnutí odložil.

U Ústavního soudu napodruhé rozhodoval o strakonických volbách tříčlenný senát s předsedou Jaromírem Jirsou. Odlišné stanovisko zaujal soudce Jan Filip. Podle něj se podařilo prokázat jen potenciální, nikoliv reálné ovlivnění dělby mandátů. Ocenil rozsáhlou argumentaci krajského soudu, upozornil ale, že justice v běžných povolebních lhůtách nebude mít na takové rozbory čas.

„Zdá se tak, že při dalších obecních volbách se mají krajské soudy na co těšit a soudci jejich správních senátů by již měli uvažovat o přihlášce ke studiu politologie či psefologie,“ uvedl Filip. Psefologie je sociologická disciplína zabývající se voliči a volbami. I Filip ale souhlasí s odmítnutím stížností, už jen kvůli skartaci hlasovacích lístků.

Spor o platnost strakonických voleb

 

  • 5. a 6. října 2018 - Konaly se komunální volby, které v jihočeském městě vyhrálo hnutí Strakonická Veřejnost dosavadního starosty Břetislava Hrdličky. Získalo 51,1 procenta hlasů a v zastupitelstvu mělo mít 16 mandátů z 21. Tři mandáty má hnutí Jihočeši 2012, jeden mandát spojení TOP 09 a nezávislí, jeden ODS. Proti volbám podal žalobu Karel Jánský, lídr hnutí Změna pro Strakonice, které získalo 4,23 procenta hlasů. Podle Jánského se volební kampaň odehrála v rozporu s ústavou, protože v radničním zpravodaji, na výlepových plochách i na sloupech lamp byla zvýhodněna Strakonická Veřejnost.
  • 20. listopadu 2018 - Krajský soud v Českých Budějovicích rozhodl, že obecní volby ve Strakonicích jsou neplatné. Došel k závěru, že Strakonická Veřejnost narušila předvolební kampaň. Do nových voleb a ustavení nového zastupitelstva by měl město řídit dosavadní starosta Břetislav Hrdlička (Strakonická Veřejnost) s radou, byť s omezenými pravomocemi.
  • 19. prosince 2018 - Hnutí Strakonická Veřejnost podalo ústavní stížnost proti rozhodnutí krajského soudu.
  • 21. prosince 2018 - Ústavní soud přiznal stížnosti odkladný účinek a komunální volby, předběžně plánované na polovinu letošního března, se nekonaly.
  • 10. dubna 2019 - Ústavní soud vyhověl stížnosti hnutí Strakonická Veřejnost a vrátil rozhodování o platnosti voleb zpět k českobudějovickému krajskému soudu. Podle ústavních soudců představitelé města ze Strakonické Veřejnosti skutečně uplatnili v kampani své pravomoci a vliv způsobem, který poškodil politickou konkurenci, krajský soud se ale podle Ústavního soudu dostatečně důkladně nezabýval mírou, v jaké mohlo narušení politické soutěže ovlivnit výsledek voleb a rozdělení mandátů.
  • 17. května 2019 - Krajský soud v Českých Budějovicích znovu rozhodl, že obecní volby ve Strakonicích jsou neplatné. „My jsme teď měli dokázat, že tyto konstatované a prokázané vady volebního procesu měly hrubý vliv na volební výsledek, což v odůvodnění konstatujeme,“ řekla soudkyně Tereza Kučerová.
  • 30. května 2019 - Hnutí Strakonická Veřejnost podalo znovu ústavní stížnost kvůli rozhodnutí krajského soudu.
  • 5. června 2019 - Ústavní soud odložil vykonatelnost rozhodnutí, kterým krajský soud podruhé zneplatnil výsledky komunálních voleb ve Strakonicích. Soud rovněž vyhověl návrhu na přednostní projednání ústavní stížnosti.
  • 13. srpna 2019 - Ústavní soud oznámil, že odmítl druhou stížnost vítězného hnutí Strakonická Veřejnost i starosty Břetislava Hrdličky jako neopodstatněnou. Komunální volby ve Strakonicích se tak s konečnou platností zopakují.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme