Vnitro stále neví, jak budou komunikovat záchranáři a hasiči. Finální řešení muselo už podruhé odsunout

V polovině letošního roku mělo být jasno, jakým způsobem budou komunikovat v následujících letech záchranáři nebo hasiči. Stávající systém je totiž zastaralý a fungovat bude už jen omezenou dobu. Rozhodnutí o novém řešení ale ministerstvo vnitra už podruhé odložilo. Jeho „dofinalizování“ je totiž spojeno s výsledkem aukce kmitočtů pro 5G sítě. A ta dosud neproběhla, ačkoliv frekvence měly být už řadu měsíců prodané.

Tento článek je více než rok starý.

Původní zpráva Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zdravotní záchranná služba

Zdravotní záchranná služba | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

„Ministerstvo vnitra má záměr provést vyhodnocení stavu komunikačního prostředí a případný návrh cílového řešení při zohlednění současného stavu k 30. září 2020,“ uvedla pro server iROZHLAS.cz mluvčí vnitra Hana Malá. Potvrdila tak, že se finální výběr komunikační sítě opět posouvá.

Jak komunikují záchranáři?

V současné době zajišťuje komunikaci záchranářů a bezpečnostních složek hlasový systém Pegas s technologií Tetrapol, která funguje jako vysílačková síť. Ta dokáže například přenést průkazovou fotografii nebo barvu auta. Přes novou síť by už mělo být možné poslat třeba zdravotní dokumentaci, objemnější fotografie, videa nebo mapové podklady.

Vnitro mělo původně podle usnesení vlády „cílové řešení“ představit do konce října loňského roku. V té době ale resort požádal o posunutí plnění o zhruba čtyři měsíce po vyhlášení aukce kmitočtů v pásmu 700 MHz pro sítě páté generace, se kterou řešení sítě pro záchranáře svázal. Vítěz aukce na sebe totiž zároveň vezme povinnost vyhradit část vysoutěženého spektra právě pro účely státu a komunikační sítě.

„​S ČTU jsme se dohodli na dvou až třech podmínkách. Mimo jiné že vítěz či vítězové aukce potom zajistí tzv. národní roaming, dokryjí území pro potřeby bezpečnostních složek, plus v podstatě ten budoucí vítěz či vítězové se zavážou k prioritizaci volání,“ vysvětlil tehdy pro iROZHLAS.cz spojení s aukcí kmitočtů náměstek ministra vnitra Jaroslav Strouhal.

Změna podmínek aukce

Jenže aukce, která se měla konat na začátku letošního roku a která má do Česka přitáhnout i dalšího operátora, dosud neproběhla. Telekomunikační úřad nyní přepracoval její podmínky. Za poslední rok se přitom jedná už o třetí variantu. Současná předsedkyně telekomunikačního úřada Hana Továrková změny zdůvodňuje tím, že se objevilo několik vážných zájemců a že ČTÚ vyhověl jejich připomínkám. Více čtěte zde.

Stát znovu předělal pravidla pro 5G aukce. Vrací, co sám před třemi měsíci vyškrtl

Číst článek

Posun termínu se logicky dotkl také ministerstva vnitra a komunikační sítě pro záchranáře. „Koncept cílového řešení je podmíněn projednáním podmínek aukce kmitočtů v pásmu 700 MHz vládou. Další tři měsíce poté budou potřeba na zohlednění podmínek v konceptu cílového řešení. Podle aktuálních informací Českého telekomunikačního úřadu budou tyto podmínky opětovně přepracovány do července 2020,“ dodala mluvčí vnitra Malá.

Zpoždění by tak mělo být v nejlepším případě zhruba osmiměsíční a vytyčený termín na konci září nemusí vnitro reálné dodržet. Na finálním řešení navíc musí být také politická shoda mezi ministrem vnitra Janem Hamáčkem (ČSSD) a premiérem Andrejem Babišem (ANO). Loni se přitom oba muži na podobě sítě nemohli dohodnout. Server iROZHLAS.cz se s dotazem, zda v tomto došlo k nějaké změně, obrátil na Hamáčka. Ten ale na opakované dotazy neodpověděl.

Zrušený miliardový tendr

Jelikož nové řešení zatím neexistuje, vnitro se loni v červenci po půldruhém roku příprav a jednání rozhodlo prozatím tento stávající systém obnovit a zadat bez výběrového řízení obří miliardovou zakázku dodavateli technologie, firmě Pramacom a státnímu podniku NAKIT. Resort mimo jiné argumentoval tím, že současné technologii Tetrapol vyprší v roce 2020 životnost a je nutné komunikaci zajistit, dokud se nerozhodne o „cílovém“ řešení. Navíc podle něj nešlo vypsat tendr, protože by mohlo dojít k vyzrazení tajných informací.

Volnější režim díky výjimce. Antimonopolní úřad dal vnitru za pravdu ve sporu o vysílačky pro záchranáře

Číst článek

Za takový postup ale sklidil kritiku především od operátorů O2 a Nordic Telecom. Ti byli už v roce 2018 mezi zájemci o vybudování modernější digitální sítě a ministerstvo vnitra je spolu s dalšími společnostmi také pozvalo k takzvaným tržním konzultacím k zamýšlené zakázce.

Nordic Telecom se kvůli tomu dokonce obrátil na Úřad pro ochranu hospodářské soutěže. Ačkoliv u antimonopolního úřadu se svou stížností na zadání zakázky bez výběrového řízení neuspěl, ministerstvo vnitra se obří tendr na začátku letošního roku rozhodlo překvapivě zrušit, jak informovalo Právo. Místo toho se současným dodavatelem prodloužilo současnou smlouvu.

Tereza Čemusová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme