Komunisté by podle Sobotky měli mít svého zástupce ve vedení sněmovny

Povolební schůzky politických stran pokračovaly dopoledne jednáním zástupců ČSSD s komunisty a také s lidmi z Úsvitu přímé demokracie Tomia Okamury. Řešilo se především uspořádání nové sněmovny. Konkrétní jména lidí, kteří by měli usednout v jejím vedení, ale zatím nepadla.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Mimořádná schůze Sněmovny měla 17. července v Praze na programu hlasování o svém rozpuštění. | Zdroj: ČTK

Předseda ČSSD Bohuslav Sobotka trvá na tom, že jeho strana jako vítěz voleb obsadí křeslo předsedy.

Šéf sociálních demokratů také řekl, že dolní komora by mohla mít kromě předsedy i čtyři nebo pět místopředsedů. Tyto posty by se podle Sobotky obsazovaly podle toho, jak strany ve volbách uspěly. Umí si tedy představit, že jedním z místopředsedů bude i zástupce KSČM.

Přehrát

00:00 / 00:00

Na výsledky povolební schůzky se Radiožurnál ptal předsedy hnutí Úsvit přímé demokracie Tomia Okamury

„Pokládáme za naprosto logické, aby v případě, že sněmovna bude mít čtyři nebo pět místopředsedů, KSČM měla svého zástupce ve vedení Poslanecké sněmovny," uvedl Sobotka.

Hnutí Úsvit přímé demokracie by mohlo ve sněmovně obsadit místo předsedy některého z odborných výborů. Jakého konkrétně, předseda hnutí Tomio Okamura neřekl. Možnost usednout přímo ve vedení sněmovny Úsvit podle Okamury nedostal.

„Diskuze se na toto téma vedla, jediné, co jsem všeobecně řekl, je to, že naším cílem je prosadit náš program změny k přímé demokracii. A pro to, abychom mohli prosazovat náš program, tak nemůžeme být odstrčeni na vedlejší kolej,“ podotkl Okamura.

O hnutí Úsvit se ale také spekuluje, že by mohlo podpořit příští vládu v případě, že se ČSSD nepodaří najít shodu s lidovci. To už naznačil šéf hnutí ANO Andrej Babiš, Sobotka to naopak odmítá. Podle Okamury dnes žádná taková nabídka dnes ze strany ČSSD nepadla.

Jana Čermáková, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme