Komunisté by rádi prohloubili spolupráci s ČSSD

Komunisté by rádi více spolupracovali se sociálními demokraty. V pořadu 20 minut Radiožurnálu to uvedla poslankyně Soňa Marková. Kandidátka na post předsedkyně ÚV KSČM v rozhovoru s Martinem Veselovským uvedla, že spolupráci s další levicovou stranou přikládá velkou váhu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Soňa Marková | Foto: Poslanecká sněmovna

Marková by uvítala, kdyby se spolupráce mezi KSČM a sociální demokracií prohloubila. "Jenom tak se dá čelit těm věcem, které se nám nelíbí, které se odehrávají v současné době třeba v Poslanecké sněmovně, co dělá vláda řekněme v nových oblastech naší politiky. Slibujeme si od toho, nebo já si od toho osobně slibuji, že to skutečně povede k větší spolupráci nejenom na nejvyšší úrovni, ale i v krajích, ve městech a v obcích. Protože ta spolupráce je nesmírně důležitá," uvedla Marková.

Poslankyně přitom považuje za užitečné vytvořit koalici ještě před podzimními krajskými volbami. "Většinou se koalice utvářejí až po volbách, a bude důležité, aby občané České republiky mohli volit v tom širším politickém spektru, aby se každá strana oddělila v tom svém programu a v tom, jaká nabízí řešení problémů dnešní společnosti, ale zároveň aby ta zodpovědnost těch, kteří budou úspěšní ve volbách, aby byla v tom, že si uvědomí, že ta potřeba tu politiku levicovou sjednotit je velmi vysoká, velmi velká, vzhledem k tomu, že kraje jsou ve většině případů pravicové," doplnila.

ČSSD však na vyšší úrovni s komunisty spolupracovat nechce. Marková vyslovila názor, že na vině jsou možná obavy z konkurence a z toho, že by komunisté mohli sociální demokracii přetahovat voliče.

"Někteří deklarují, a pan Paroubek zvlášť deklaruje hodně jako překážku spolupráce naši minulost. Neakceptuje to, že KSČM pokročila kupředu a že ten její program a její stanovy jsou jiné, než to bylo před rokem 89. Takže bych to nazvala spíše takovou výmluvou, než skutečnou praxí. Ale tím hlavním důvodem bude to, že jsme v podstatě konkurencí," dodala Marková.

Eva Odstrčilová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme