Komunisté chtějí odstoupení Vondry kvůli korupci na obraně

Komunisté chtějí, aby kvůli aférám na ministerstvu obrany rezignoval šéf resortu Alexandr Vondra (ODS). Podporují také návrh ČSSD na svolání mimořádné schůze sněmovny o armádních zakázkách a jsou i pro vznik poslanecké vyšetřovací komise, uvedl šéf KSČM Vojtěch Filip v České televizi. Ministra obvinil z lobbingu pro soukromou firmu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Alexandr Vondra (ODS) a Vojtěch Filip (KSČM) | Zdroj: ČTK

Vondra podle Filipa v minulosti pracoval pro firmu Dutko World Wide, jejíž mateřská americká společnost Dutko má uzavřenou smlouvu o lobbingu s firmou General Dynamics. Ta je majitelem výrobce transportérů Pandur, které se nakonec rozhodlo pořídit i české ministerstvo obrany.

Šéf komunistů soudí, že Vondra by měl v souvislosti s vyšetřováním pochybných armádních zakázek dát svou funkci k dispozici. „Pokud pan ministr uvažoval, že usekne chapadla té chobotnice, tak je otázka, jestli on sám by nezvážil odchod z funkce,“ uvedl Filip.

Naposledy ministerstvem obrany otřásla kauza, ve které šlo o domlouvání provize za nákup mobilních minometů. To stálo místo náměstka Jaroslava Kopřivu. ČSSD chce kvůli aféře svolat mimořádnou schůzi sněmovny.

„Podpoříme určitě svolání mimořádné schůze, podpoříme i vytvoření vyšetřovací komise vzhledem k tomu, že já jsem hluboce přesvědčen, že to nesmí skončit odvoláním náměstka,“ podotkl Filip.

Vondra nařčení odmítá

Ministr Vondra Filipova tvrzení v České televizi odmítl. Připustil, že pro firmu Dutko World Wide v České republice dříve pracoval jako konzultant, podle něj však neměla se zbrojními zakázkami nic společného.

„Je to naprostý nesmysl. Já nastupuji na ministerstvo obrany nikoliv, že bych odstupoval. Já chci ten systém změnit," zdůraznil Vondra.

Je i proti schůzi poslanců i ustavení vyšetřovací komise. Podle ministra by „divadlo na parlamentní půdě“ organizované opozicí jen odvádělo pozornost od skutečné práce. V sekci vyzbrojování svého resortu už nařídil hloubkovou kontrolu, na ministerstvu také probíhá forenzní audit v majetkové sekci. Jeho první výsledky má mít Vondra k dispozici ještě do konce tohoto měsíce.

Martin Hromádka, Tereza Janouškovcová Bartůňková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme