Komunisté mají další podmínku pro podporu vlády. Chtějí zdanit církevní restituce

Pokud hnutí ANO a ČSSD nebude ve sněmovně hlasovat pro zákon o zdanění církevních restitucí, který je nyní v druhém čtení, KSČM nepodpoří případnou menšinovou vládu. Řekl to v neděli předseda poslaneckého klubu komunistů Pavel Kováčik v České televizi.

Praha (Aktualizováno: 15:51 3. 6. 2018) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vojtěch Filip a Pavel Kováčik na jednání Poslanecké sněmovny | Zdroj: Fotobanka Profimedia

„Je to náš dlouhodobý bod, ústřední bod. Víme, že třeba minulé, předminulé volby na tomto bodu velmi profitovala sociální demokracie, aby vzápětí po volbách v zájmu vládnutí s lidovci od nich ustoupila,“ uvedl Kováčik.

Přehrát

00:00 / 00:00

Pavel Kováčik k církevním restitucím

Podle šéfa klubu jde přitom o klíčovou záležitost. „My tento bod držíme dál a budeme ho držet. My jsme koneckonců zvyklí býti v opozici, nám to žádný problém nečiní. To je náš bod, na kterém naše podpora závisí nejvíc,“ doplnil.

Současně Kováčik uvedl, že komunisté chtějí dál tlačit na změnu vojenských misí v Pobaltí. Jejich posílení v Iráku, Afghánistánu a v Mali minulý týden schválila sněmovna. Na základě hlasování bude moct Česko také vyslat letectvo na ochranu vzdušného prostoru Pobaltí, proti čemuž komunisté vystupovali.

Foldyna: Bez problému

Místopředseda ČSSD Jaroslav Foldyna v podpoře zákona o zdanění církevních restitucí podle svých slov ale nevidí problém. „Jsem přesvědčen, že v tomto volebním období se tomu nelze vyhnout. Nevidím jediný důvod, proč by se sociální demokracie nevyslovila pro zdanění církevních restitucí,“ řekl Radiožurnálu.

Babiš: KSČM nemá problém s misemi v Iráku a Afghánistánu. A Pobaltí se navyšovat nebude

Číst článek

„Byť můžeme očekávat, že kolem toho může být ještě velmi rušno ve vztahu k ústavnímu zákonu. Nicméně ale ta myšlenka, nevím, proč bychom ji nepodpořili. Považuji to za důležité,“ doplnil.

Hnutí ANO zatím na vyjádření Pavla Kováčika nereagovalo. Vyjádření zjišťujeme.

Komunisté mají podpořit vznikající menšinový kabinet hnutí ANO a ČSSD. Minulý týden však sněmovna i přes odpor KSČM schválila vojenské mise. Jednání o vládě budou nyní složitější, znělo posléze od komunistů. Šéf strany Vojtěch Filip se také nechal slyšet, že by jednání neměla skončit.

Dohodu o toleranci začnou komunisté podle něj s hnutím ANO skládat 11. června, 30. června pak o podpoře kabinetu bude rozhodovat široké vedení KSČM.

Barbora Benešová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme