Komunisté se poprvé po roce 1989 dostávají do krajských vlád

Komunisté se poprvé v polistopadové historii naší země dostanou do krajských vlád. Koalice tvořená ČSSD a KSČM ovládne Moravskoslezský kraj. Sociální demokraté budou mít v jedenáctičlenné krajské radě osm křesel a komunisté tři.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Budova Krajského úřadu Moravskoslezského kraje

Budova Krajského úřadu Moravskoslezského kraje | Foto: Moravskoslezský kraj

Sociální demokraté, jako vítězové voleb, dávali přednost široké koalici, ve které by byli i lidovci. Ti ale do jedné vlády s komunisty nešli. Podle člena vyjednávacího týmu ČSSD Miroslava Nováka tak už zbyla jen jedna varianta spojenectví:

"Pokračujeme v této chvíli v jednáních pouze s KSČM. Budou probíhat minimálně do konce týdne. Pak, když najdeme shodu nejen programovou - tam problém nevidím, ale i shodu v otázce řízení kraje, tak je pravděpodobné, že počátkem příštího týdne bude dohoda podepsána."

ČSSD se na povolební koalici s komunisty dohodla i v Karlovarském kraji. Tam spolu s nimi zasedne v čele kraje i hnutí Doktoři. S KSČM chce sociální demokracie uzavřít dohodu o spolupráci i v Ústeckém kraji.

Vyjednávání o koalici čekají také kraj Jihomoravský. Vítězní sociální demokraté tam minulý týden navrhovali vytvoření menšinové rady, ale nenašli dostatečnou podporu. Nyní tedy hledají koaličního partnera. Ve hře jsou podle dostupných informací zatím všechny subjekty, tedy KDU-ČSL, KSČM i ODS.

V Libereckém kraji se koaliční jednání začala komplikovat. Vítěz krajských voleb - ČSSD - se původně předběžně dohodl na trojkoalici se Stranou pro otevřenou společnost a s hnutím Starostové pro Liberecký kraj. Teď nevylučuje menšinovou vládu s podporou KSČM.

V Pardubickém kraji není ani po třetím kole vyjednávání jasné, s kým ČSSD vytvoří dvoukoalici. Sociální demokraté oznámili, že se v zásadě programově shodli s vyjednavači ODS, KSČM i s Koalicí pro Pardubický kraj. Nejvýhodnější nabídku posoudí už zítra nově zvolení zastupitelé sociální demokracie.

Silvie Mikulcová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme