Komunisté se údajně hlasování zdrží a tím vládu podrží

Karty o budoucím politickém vývoji v České republice drží v rukou komunisté. I když KSČM není vládní stranou, právě ona bude zítra v Poslanecké sněmovně rozhodovat, zda vládu premiéra Stanislava Grosse udrží u moci. Pokud by se komunisté přidali k občanským a křesťanským demokratům, kabinet padne. S rozhodnutím ale chtějí vyčkat až do poslední chvíle. Podle neoficiálních informací se komunisté hlasování zdrží. Doporučil to údajně výkonný výbor KSČM poslaneckému klubu strany. Prívě o tomto doporučení začne za pár minut jednat ještě komunistický poslanecký klub, který by se měl definitivně rozhodnout, jak se zítra zachová. Pokud komunisté nebudou hlasovat, fakticky tak Grossovu vládu podrží.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Miroslav Grebeníček, Stanislav Gross

Miroslav Grebeníček, Stanislav Gross | Foto: Stanislav Zbyněk

O postoji k nedůvěře kabinetu jednal od 14:00 výkonný výbor strany, poslancům ale dá pouze doporučení, jak mají hlasovat. Teď se ještě schází komunistická poslanecká frakce, "proces, který neskončí jednáním výkonného výboru," řekl předseda komunistů Miroslav Grebeníček.

Komunisté také přikládají velkou váhu projevu premiéra ve sněmovně před pátečním hlasováním. Očekávají, že se Gross zaváže k plnění sociálnědemokratického volebního programu. Jakmile projev dokončí, požádají o přestávku a poradí se, jak budou hlasovat.

Grebeníček dopoledne řekl, že se má s Grossem před jednáním výboru sejít. Premiérovi chtěl nabídnout, aby ke členům výboru promluvil. Gross ale nakonec na jednání z rodinných důvodů nepřišel. Oba politici si dnes podle Grebeníčka pouze telefonovali. Šéf KSČM neupřesnil, co bylo předmětem hovoru.

Názory uvnitř KSČM na to, zda kabinet podpořit nebo hlasovat pro vyslovení nedůvěry, nejsou jednotné. Grebeníček ráno odhadl poměr sil padesát na padesát. S místopředsedy Václavem Exnerem, Karlem Klimšou a Vojtěchem Filipem kritizoval nejen vládu a sociálnědemokratické vedení za to, že nedodržují program, který slíbily voličům, ale zdůrazňoval i nebezpečí Modré šance ODS.

Rozhodnutí komunistů je pro výsledek pátečního hlasování ve sněmovně klíčové. Pro vyjádření nedůvěry vládě budou hlasovat občanští demokraté a lidovci. Obě strany dohromady disponují celkem 78 hlasy. K pádu vlády je třeba minimálně 101 hlasu zákonodárců z dvousetčlenné komory. Jestliže se komunisté k hlasování o nedůvěře nepřipojí, kabinet vydrží.

Místopředseda ČSSD a ministr financí Bohuslav Sobotka popírá, že by sociální demokracie vedla s komunisty jakýkoliv obchod o programových nebo personálních otázkách. "Takovéto jednání možné není, KSČM není žádná koaliční strana a my s KSČM nespolupracujeme na vládní úrovni," řekl Sobotka. ČSSD podle něj pouze vyzvala poslanecké kluby s výjimkou ODS, aby nehlasovali pro pád vlády.

Sobotka zároveň zkritizoval lidovce za oznámení odchodu z vlády. "Já se domnívám, že po příštích parlamentních volbách, a předpokládám že to budou řádné volby, si každý dvakrát nebo i třikrát rozmyslí, než se na něčem dohodne s KDU-ČSL, protože ty aktuální zkušenosti z novodobé historie říkají, že KDU-ČSL skutečně není spolehlivý koaliční partner," řekl.

Jednání premiéra s Grebeníčkem zneklidňuje ODS. Gross podle místopředsedy občanských demokratů Petra Nečase otevírá komunistům dveře do salonu české politiky. "Je zjevně ochotný udělat cokoliv, jenom aby předsedou vlády zůstal. Potvrzuje se, že je to nedůvěryhodný a naprosto bezkrupulózní politik," podotkl Nečas.

O odchodu lidovců z vlády rozhodla ve středu celostátní konference KDU-ČSL. Oficiální demisi dnes podají ministr zahraničí Cyril Svoboda, dopravy Milan Šimonovský a životního prostředí Libor Ambrozek a předseda KDU-ČSL Miroslav Kalousek oznámí Grossovi, že jeho strana vystupuje z koalice. Důvodem je nesouhlas lidovců s osobou premiéra, kterého kvůli majetkovým problémům považují za nedůvěryhodného. ČSSD výměnu Grosse odmítá. více čtěte zde

Třetí strana dosavadní vládní koalice, Unie svobody, zatím následovat lidovce nehodlá a v pátek Grossův kabinet při hlasování o nedůvěře podrží. "Nevidíme nejmenší důvod, proč naplňovat scénář KDU-ČSL a odcházet s nimi za ruku z vlády. Respektujeme koaliční smlouvu," potvrdil předseda US-DEU Pavel Němec.

Ministr informatiky Vladimír Mlynář dnes nicméně ve prohlásil, že ani on nezůstane ve vládě, pokud bude odkázaná na vůli KSČM. "V případě, že by vláda přežila svou existenci jen díky tomu, že KSČM buď jí vysloví přímo důvěru, nebo umožní její další existenci tím, že opustí sál, to je pro mě nepřijatelné a v takovém případě podám demisi," řekl Mlynář ve vysílání Radiožurnálu.

Viktorie Hošková, Martin Hromádka, Lucie Husárová 1 Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme