Komunisté zaznamenali historický úspěch. Ve volbách skončili druzí

Přesvědčivým vítězstvím levice skončily krajské volby. Prvenství uhájila sociální demokracie. Hned za nimi se umístili komunisté, kteří získali nejvíc hlasů v Ústeckém a Karlovarském kraji. Navíc ve 12 volebních obvodech postupuje do 2. kola senátních voleb komunistický kandidát.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

VIII. Sjezd KSČM v Liberci, Vojtěch Filip | Foto: Filip Jandourek

KSČM vyhrála ve dvou krajích, v dalších skončila těsně na druhém místě. Předseda strany Vojtěch Filip odmítl, že by KSČM pomohly jen protestní hlasy proti současnému vládnutí pravicové koalice.

„To, že za nás část volební kampaně odvedla současná vládní koalice, nemusím nijak zdůrazňovat, to říká většina politologů. Já bych k tomu chtěl dodat jediné: že většina těch lidí, kteří nesouhlasí s postojem vládní koalice spíše zůstala doma,“ konstatoval Vojtěch Filip.

Výrazným úspěchem levice skončily krajské volby i ve středních Čechách. Navzdory trestnímu stíhání exhejtmana Davida Ratha tu sociální demokraté vítězství obhájila. S rozdílem jednoho procenta hlasu se ale na ní dotáhli komunisté.

Sečteno: Volby vynesly do krajů nejvíc komunistů v historii ČR. Ostatní bilancují ztráty

Číst článek

Lídr jejich kandidátky Pavel Jetenský nevylučuje levicovou koalici s ČSSD. Rozhodnout o ní má dopoledne krajská rada strany, která by měla vymezit taktiku pro další vyjednávání.

„Je všechno možné ve Středních Čechách, protože ODS je třetí. Obě varianty koalice ČSSD-ODS i koalice ČSSD-KSČM je možná,“ říká Pavel Jetenský.

Podle předsedy poslaneckého klubu strany Pavla Kováčika bude KSČM ve vítězných krajích usilovat o křeslo hejtmana.

„Platí premisa, že hejtmana má vítězná strana a že platí premisa, že je potřeba podle toho poměru sil se také dál domlouvat. My jsme všechny lídry nebo vedoucí kandidáty v krajích zvolili takovým způsobem, aby mohli vykonávat i funkci hejtmana,“ dodal Pavel Kováčik.

Levice vítězí i v senátních volbách. Nejvíce postupujících kandidátů má ČSSD

Číst článek

Do 2. kola senátních voleb postupuje ve dvanácti volebních obvodech komunistický kandidát. KSČM už proto vyjednává o podpoře pro své kandidáty. Tam, kde se komunisté mezi dva postupující nedostali, pak mohou podpořit kandidáta jiné strany.

„Pokud nás jednotliví kandidáti, kteří do druhého kola postoupili, písemně požádají nebo jiným způsobem se dohodnou na konkrétním okresním nebo krajském výboru strany, tak naše orgány to v pondělí posoudí a dají doporučení našim členům a voličům, aby podpořili toho konkrétního kandidáta, který stojí o podporu KSČM,“ vyjmenoval podmínky šéf KSČM Vojtěch Filip.

Martin Drtina, Marína Dvořáková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme