Komunistická prokurátorka Brožová-Polednová má jít na 6 let do vězení

Ludmila Brožová-Polednová by měla strávit 6 let za mřížemi. Vrchní soud potvrdil, že se někdejší komunistická prokurátorka podílela na justiční vraždě političky Milady Horákové v padesátých letech a má za to nést trest. Kvůli špatnému zdravotnímu stavu Brožové-Polednové, která se chtěla jednání zúčastnit, přijeli za ní soudci do Plzně a od krajského soudu si půjčili jednací síň.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ludmila Brožová-Polednová poprvé osobně před soudem | Foto: ČTK

Brožová-Polednová ve svých 29 letech za údajnou velezradu a vyzvědačství poslala na smrt právničku a demokratickou političku Horákovou. O zmanipulování procesu prý Brožová-Polednová nevěděla, a když před osmapadesáti lety vyslýchala Miladu Horákovou před soudem, věřila v její vinu - tím se dnes hájila bývalá prokurátorka. Na veřejnosti vypovídala vůbec poprvé. V emotivním projevu jakoukoli vinu popřela.

Přehrát

00:00 / 00:00

Bývalá komunistická prokurátorka Brožová-Polednová při procesu s Miladou Horákovou

Městský soud v Praze už dřív Brožovou-Polednovou za podíl na vraždě odsoudil. Podle Vrchního soudu ale nebyla její role tak zásadní a její skutek je už promlčený. Proti tomu se postavila Nejvyšší státní zástupkyně Renata Vesecká a trvala na potrestání někdejší žalobkyně.

Nejvyšší soud jí dal za pravdu a vrátil případ zpátky Vrchnímu soudu. Letos v srpnu také Ludmila Brožová-Polednová neuspěla, když si u Ústavního soudu stěžovala na pokračování svého procesu.

Není moc pravděpodobné, že by bývalá komunistická prokurátorka do vězení skutečně šla - je jí totiž šestaosmdesát let a její zdravotní stav je špatný.

Přehrát

00:00 / 00:00

Soud s bývalou komunistickou prokurátorkou L. Brožovou-Polednovou sledoval reportér Českého rozhlasu Marek Janáč

Lenka Jansová, Miroslav Panuška Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme