Komunistická prokurátorka Brožová-Polednová má jít na 6 let do vězení

Ludmila Brožová-Polednová by měla strávit 6 let za mřížemi. Vrchní soud potvrdil, že se někdejší komunistická prokurátorka podílela na justiční vraždě političky Milady Horákové v padesátých letech a má za to nést trest. Kvůli špatnému zdravotnímu stavu Brožové-Polednové, která se chtěla jednání zúčastnit, přijeli za ní soudci do Plzně a od krajského soudu si půjčili jednací síň.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ludmila Brožová-Polednová poprvé osobně před soudem | Zdroj: ČTK

Brožová-Polednová ve svých 29 letech za údajnou velezradu a vyzvědačství poslala na smrt právničku a demokratickou političku Horákovou. O zmanipulování procesu prý Brožová-Polednová nevěděla, a když před osmapadesáti lety vyslýchala Miladu Horákovou před soudem, věřila v její vinu - tím se dnes hájila bývalá prokurátorka. Na veřejnosti vypovídala vůbec poprvé. V emotivním projevu jakoukoli vinu popřela.

Přehrát

00:00 / 00:00

Bývalá komunistická prokurátorka Brožová-Polednová při procesu s Miladou Horákovou

Městský soud v Praze už dřív Brožovou-Polednovou za podíl na vraždě odsoudil. Podle Vrchního soudu ale nebyla její role tak zásadní a její skutek je už promlčený. Proti tomu se postavila Nejvyšší státní zástupkyně Renata Vesecká a trvala na potrestání někdejší žalobkyně.

Nejvyšší soud jí dal za pravdu a vrátil případ zpátky Vrchnímu soudu. Letos v srpnu také Ludmila Brožová-Polednová neuspěla, když si u Ústavního soudu stěžovala na pokračování svého procesu.

Není moc pravděpodobné, že by bývalá komunistická prokurátorka do vězení skutečně šla - je jí totiž šestaosmdesát let a její zdravotní stav je špatný.

Přehrát

00:00 / 00:00

Soud s bývalou komunistickou prokurátorkou L. Brožovou-Polednovou sledoval reportér Českého rozhlasu Marek Janáč

Lenka Jansová, Miroslav Panuška Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme