Komunistická strana se chce omladit

Nové vedení KSČM má pro příští čtyři roky za hlavní cíl rozšířit a omladit členskou základnu. Aktuálně se chce komunistická strana připravit na podzimní volby tak, aby posílila svoje pozice v místních zastupitelstvech a Senátu. Komunisté se na sjezdu v Hradci Králové také vyslovili proti americkému radaru na českém území, proti reformě veřejných financí nebo pro jednání o spolupráci se sociální demokracií.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Sjezd KSČM | Zdroj: ČTK

Delegáti víkendového sjezdu zvolili staronovým předsedou Vojtěcha Filipa. Vedení KSČM pak za místopředsedy zvolilo Lea Luzara, který bude řídit stranickou práci, Jiří Dolejš se bude starat o odborné zázemí, Jiří Maštálka o zahraniční politiku, Jana Bystřická o politiku komunální, Čeněk Milota povede stranické hospodářství a místopředsedkyní pro média a volby je bývalá mluvčí Věra Žežulková.

Někteří členové KSČM volali po jasném vymezení politiky komunistů vedle sociální demokracie. Byl mezi nimi kandidát na předsedu, poslanec Stanislav Grospič. Podle něj nové vedení příliš velkou změnu straně nepřinese: "Mám strach, že bude velice těžké vymanit se ze závěsu za sociální demokracií. A to je škoda, protože si myslím, že jsme měli možnost vyprofilovat se jako důsledně levicová strana, která bude nesmlouvavou a tvrdou opozicí vůči současné vládě nezávisle na sociální demokracii."

Politické reakce: Sjezd KSČM ukázal, že se komunisté nemění

Místopředsedkyně ODS Miroslava Němcová hodnotí komunistický sjezd následovně: "Podle mne ukázal, že komunistická strana se nepohnula ani o krok směrem vpřed k té modernizaci, kterou proklamovala. Pan předseda Filip má někdy zvláštní až zvrácený smysl pro humor, protože jestli k něčemu mají hodně daleko, tak je to právě k tomu, že by se stali demokratickou stranou."

Lidovec a ministr vlády Cyril Svoboda byl ještě razantnější: "To, co říká Vojtěch Filip, je hloupost. Neexistuje žádná ,nejdemokratičtější' strana. Důležité je, o co strana usiluje - a komunisté usilují o naše stažení ze Severoatlantické aliance, nechtějí, abychom byli v euroatlantickém prostoru. A to je proti principům demokracie. Takže to, co říká Vojtěch Filip, je nonsens."

Zelených se navíc dotklo, že o nich staronový předseda komunistů Vojtěch Filip hovořil jako o 'užitečných idiotech'. Podle místopředsedkyně Zelených Dany Kuchtové by takové výrazy neměli předsedové stran vůbec používat: "To je vulgarismus, který do veřejné sféry vůbec nepatří. Pokud čelný představitel KSČM se bude o Zelených takto vyjadřovat, tak můžeme mít problém spolupracovat i na konkrétních tématech."

Veronika Malá, Věra Pfeifferová, Miroslav Panuška Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme