Komunistický europoslanec Maštálka dostal od Putina Řád přátelství

Poslanec Evropského parlamentu Jiří Maštálka (KSČM) dnes převzal z rukou ruského prezidenta Vladimira Putina Řád přátelství – nejvyšší ruské ocenění, jaké cizinec může dostat. Společně s poslancem Maštálkou Putin vyznamenal i další zahraniční politiky, třeba z Číny, Ázerbájdžánu, Arménie nebo Rakouska.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ruský prezident Vladimir Putin předal Řád přátelství europoslanci Jiřímu Maštálkovi z KSČM | Zdroj: ČTK

Maštálka považuje vyznamenání za ocenění své dvacetileté práce, kdy organizoval kontakty mezi českými a ruskými školami či spolupořádal rusko-české výstavy.

V Evropském parlamentu se také snaží o zlepšení přístupu k Rusku – mimo jiné prosazuje zrušení nebo zmírnění sankcí, které Západ na Rusko uvalil po kontroverzní anexi Krymu a válce v Donbasu.

Přehrát

00:00 / 00:00

S europoslancem Jiřím Maštálkou mluvil moskevský zpravodaj ČRo Martin Dorazín

„Myslím si, že česká veřejnost docela objektivně se snaží přistoupit bez nějakých zbytečných emocí k tomu, co se v Rusku děje, a nemyslím si, že by u nás kvetla nějaká rusofobie. Něco jiného je pohled, který je v Evropském parlamentu, kde si myslím, že vztah k Rusku je neoprávněně vyostřený a až rusofobní,“ uvedl Maštálka.

KSČM patří v České republice k hlavním zastáncům Ruska a obhájcům jeho postojů. Projevilo se to třeba v úterý. Když část poslanců chtěla, aby sněmovna vyzvala k propuštění v Rusku vězněné ukrajinské pilotky Naděždy Savčenkové, komunisté návrh zablokovali.

Sám Maštálka k případu Savčenkové – která tvrdí, že proces je politický a na protest drží hladovku – řekl, že na něj má pohled lékařský. Vnímá to prý podobně, jako když byla ve vězení někdejší ukrajinská premiérka Julija Tymošenková.

„Musím říct, že jsem byl připraven jako lékař vyjet osobně posoudit s kolegy stav a usilovat i o to, aby z humanitárních důvodů, ze zdravotních důvodů byla převezena, aby se její zdraví nepodlomilo. V tomto případě to vidím stejně. Moje původní profese mi velí chovat se tak a snažit se o tohle,“ dodal.

Medicínu Maštálka studoval v Rusku a na Ukrajině. Co se týká konfliktu na východě Ukrajiny, vidí europoslanec východisko v naplnění minských mírových dohod. „Snad už bylo pochopeno, že bez Ruska to nepůjde,“ podotkl.

Europoslanec je prý připravený, že vyznamenání od Putina vzbudí u řady lidí v Česku nelibost.

„Já mám svědomí čisté a myslím si, že za mnou je vidět kus práce. A jestli se to některým kritikům nehodí do jejich vidění světa, tak je mi to líto, c´est la vie,“ poznamenal europoslanec.

Martin Dorazín, ČRo Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme