Komunistický režim byl lepší než ten nynější, tvrdí v průzkumu třetina Čechů

S poměry v Česku je spokojeno čím dál méně lidí. Naopak přibývá těch, kteří s nostalgií vzpomínají na předlistopadový režim. Jde už zhruba o třetinu. Vyplývá to z nového průzkumu agentury STEM, v němž dokonce vůbec poprvé za posledních dvacet let převážili ti, podle kterých se za komunismu žilo lépe nebo přinejmenším ne hůře než dnes.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zleva: Lubomír Štrougal, Leonid Iljič Brežněv a Gustáv Husák s pionýry

Zleva: Lubomír Štrougal, Leonid Iljič Brežněv a Gustáv Husák s pionýry | Foto: Česká televize

„Lidé mladší, lidé s vyšším vzděláním a také lépe materiálně zajištění se spíše vyslovují pro současný režim a považují ho za lepší. U lidí starších, lidí s nižším vzděláním, hůře ekonomicky zajištěných, tam je častější nostalgie po minulém režimu,“ přibližuje výsledky průzkumu analytik agentury STEM Stanislav Hampl.

Průzkum je podle něj zřetelně diferencován a agentura se prý respondentů starších 18 let ptá tak, aby byly patřičně zváženy všechny okolnosti. Na základě těch se poté každý rozhoduje, jestli je z jeho pohledu lepší současný režim (46 procent oproti 53 procentům v roce 2011), nebo ten před listopadem 1989 (32 procent oproti 27 procentům v roce 2011). Případně jestli oba hodnotí přibližně stejně (22 procent oproti 20 procentům v roce 2011).

Přehrát

00:00 / 00:00

Analytik agentury STEM Stanislav Hampl byl hostem večerních Ozvěn dne na Radiožurnálu

„Nacházíme se v době vleklé ekonomické krize, sociálních reforem a tak dále, takže tato kritéria teď zřejmě hrají důležitou roli,“ vysvětluje si výsledky průzkumu Hampl. Agentura prý zaznamenává jasně sestupný trend u popularity současných poměrů ve společnosti.

„Je to trend, který zaznamenává v posledních dvou třech let. Předtím ta křivka byla vyrovnaná a názory mezi roky 2001-2008,2009 byly názory pořád víceméně stabilní,“ uvádí Hampl.

Podobně se proti stavu ve společnosti lidé vyslovili podle Hampla v období let 1997 až zhruba 2000. „Rok 1997 byl skutečně rokem určitých ekonomických problémů, zároveň přišla i poltická krize, která vyústila v předčasné volby. Tyto faktory určitě hrály tehdy roly a do jisté míry jsou podobné jako dnes.“

Skepse ve společnosti. Stejně jako před miléniem

Politolog Jan Kubáček si výsledky průzkumu agentury STEM vysvětluje určitou skepsí v české společnosti. Sešlo se prý hned několik trendů najednou: „Je to do značné míry politická skepse, že zemi chybí jasný směr, jasná strategie, jasné vedení a odpovědnost s tím spojená. Zároveň se ale sešla i ekonomická situace - propad jak v Evropě, tak u nás.“

Podle něj je navíc novinkou, že ona skepse začíná oslovovat i středně příjmové a vyšší příjmové skupiny. A také vysokoškolsky vzdělané. Tedy ty, kteří se zatím málokdy vyslovovali v prospěch předlistopadového režimu. Česká republika se prý ocitá na určité sociální, politické a ekonomické křižovatce.

Přehrát

00:00 / 00:00

Politolog Jan Kubáček byl hostem pořadu Stalo se dnes na Radiožurnálu

Kubáček stejně jako Stanislav Hampl z agentury STEM srovnává nynější výsledky s hodnotami, které z průzkumu vycházely v letech těsně před miléniem:

„Byly tam mnohé otřesy. Skončil ten pověstný sen o českém ekonomickém zázraku a specifické české cestě. Docházelo tam k prvnímu propadu v bankovním sektoru. Teď zažíváme něco podobného.“

Kubáček je názoru, že situace ve společnosti vykrystalizovala i v nedávné prezidentské volbě. Veřejnost prý ukázala, že tentokrát volá ne tolik po usmiřovateli, ale naopak po politikovi, který bude mít dynamiku a který bude aktivně vstupovat do ústavního pole České republiky.

„Široká veřejnost má pocit, že jsme tak trochu uvázli na mělčině, že tápeme, nikam se dál dopředu nevydáváme a poltická elita v lepším případě spí, v horším případě ještě ekonomiku podráží zvyšováním daní, téměř nulovou proinvestiční politikou a hlavně věčnými půdkami a nedostatečnou legitimitou,“ míní Kubáček.

Veronika Sedláčková, Jan Richter, Matěj Skalický Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme