Komunistickým kandidátem na prezidenta je Miroslav Kříženecký

Komunistickým kandidátem na prezidenta republiky je advokát a někdejší vojenský prokurátor Miroslav Kříženecký. Rozhodl o tom Ústřední výbor KSČM. Mluvčí strany Věra Žežulková se domnívá, že tento kandidáta může oslovit také další parlamentní strany. Novou hlavu státu, která nahradí Václava Havla, zvolí poslanci a senátoři počátkem příštího roku. O nominaci vlastního kandidáta na úřad prezidenta České republiky jedná dnes v Hradci Králové republikový výbor Unie svodody-DEU. Přestože se objevilo jméno Jaroslava Šedivého, konkrétní osobu členové výboru nepotvrdili.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pražský hrad | Foto: Milan Kopp

Radiožurnálu to řekla mluvčí strany Věra Žežulková. "Ústřední výbor dnes odsouhlasil návrh na kandidáta KSČM pro volbu prezidenta doktora Miroslava Kříženeckého. Byla o tom obsáhlejší diskuze i na plénu, samozřejmě padly i jiné návrhy, ale další, kteří byli navrženi, tak z kandidatury odstoupili."

Mluvčí Žežulková se domnívá, že tento kandidát může oslovit také další parlamentní strany. "Přiklonila se většina k této osobnosti zaprvé proto, že je znám svým odborným kreditem, ale také proto, že to je osobnost, která má širší přesah i mimo naši stranickou základnu."

O nominaci vlastního kandidáta na úřad prezidenta České republiky jednal dnes v Hradci Králové i republikový výbor Unie svodody-DEU. Přestože se objevilo jméno Jaroslava Šedivého, konkrétní osobu členové výboru nepotvrdili. Shodli se ovšem na tom, že by to měl být člověk, který by politickou scénu spojoval, ne rozděloval. Podle úřadujícího předsedy Unie Ivana Pilipa je Šedivý typem člověka, kterého by si v tomto úřadě představoval, ovšem on sám zatím svůj zájem kandidovat nepotvrdil. "Pokud jde o ta jména, tak uvědomme si jednu věc. Tady jde taky o ty lidi samotné a my musíme brát v úvahu také jejich chuť nebo nechuť se zúčastnit takového toho mediálního klání, které se okolo toho rozeběhlo. Proto já jsem také toto jméno neříkal sám, protože nebyla osobní dohoda s ním, že bychom ho zveřejňovali a mrzelo mne, že ta informace přesto unikla. Ale to už se stalo, dnes je nutné na to reagovat, ale budeme brát v úvahu, že jde také a především o toho člověka samotného." Vedení strany má ale jednat s koaličními partnery o podpoře společného kandidáta.

Novou hlavu státu zvolí poslanci a senátoři počátkem příštího roku. Nahradí Václava Havla, jemuž končí mandát. Kříženecký by se měl utkat mimo jiné s lidoveckým kandidátem - předsedou Senátu Petrem Pithartem, Jaroslavou Moserovou, kterou navrhne ODA, a dalšími uchazeči o nejvyšší politickou funkci ve státě.

Sociální demokraté se svou nominací čekají až na výsledky veřejných primárek, do nichž se přihlásili ombudsman Otakar Motejl, bývalý premiér a někdejší předseda ČSSD Miloš Zeman, exministr spravedlnosti Jaroslav Bureš a profesor Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy Martin Potůček. Unionisté prý uvažují o bývalém ministru zahraničí Jaroslavu Šedivém.

Markéta Kaclová, Dušan Valenta Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme