Komunisty do voleb povede Vojtěch Filip

Komunisty povede do parlamentních voleb v roce 2006 Vojtěch Filip. Do čela strany ho zvolil Ústřední výbor, který v sobotu přijal rezignaci dosavadního předsedy Miroslava Grebeníčka. Nově zvolený šéf KSČM Vojtěch Filip potvrdil, že o ústupcích ve stranické linii nemůže být pod jeho vedením ani řeč. Chce pokračovat v tom, jak vedl stranu Miroslav Grebeníček.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vojtěch Filip a Miroslav Grebeníček

Vojtěch Filip a Miroslav Grebeníček | Zdroj: ČTK

"Náš vztah k sociální demokracii, jak vymezil suverenitu strany a schopnost samostatně se rozhodovat, například v zahraničně-politických otázkách, potvrzuje to, že v tomto ohledu se zcela shodujeme," doplnil Filip.

Filip zároveň také jasně řekl, s kým si po příštích volbách případnou vládní nebo jinou spolupráci představit dokáže a s kým naopak nikoli: "Rivalem je vždycky pro levicovou stranu Občanská demokratická strana nebo pravice. U KSČM můžeme považovat ČSSD za soupeře mezi levicovými voliči, ale určitě ne za rivala, protože programy nejsou tak rozdílné."

Miroslav Grebeníček nešetřil kritikou spolustraníků

Bývalý dlouholetý šéf KSČM Miroslav Grebeníček jako důvod svého odchodu uvedl stranické pletichaření. Kritizoval své kolegy za snahu zajistit si vliv na úkor marxistického programu:

"Pokud si ale někdo osobně sní o nějakém lukrativním křesle, výměnou za programové ústupky, připravuje odchod strany do bezvýznamnosti." Miroslav Grebeníček odmítl funkci čestného předsedy a ze zasedání ÚV odjel.

Podle senátora Vlastimila Balína proběhla výměna v čele KSČM za pět minut dvanáct. Mohla by ale stranu poškodit před parlamentními volbami, které proběhnou příští rok. "Výměna personální určitě ne, ale to, co se kolem mě odehrávalo, tak by mohlo poškodit. Je na nás, abychom z toho dokázali najít cestu."

To se ukáže ve volbách do Poslanecké sněmovny. Až podle jejich výsledků chce KSČM rozhodnout o případném svolání mimořádného sjezdu.

Premiér Jiří Paroubek je s volbou Filipa spokojen

Na volbu nového předsedy KSČM reagoval premiér Jiří Paroubek. Domnívá se, že tato strana si vybrala dobře. Rozhodující ale podle Paroubka i nadále bude, jakou politiku budou komunisté pod vedením Vojtěcha Filipa dělat.

"Já si myslím, že je to volba člověka, který je profesionálním politikem a s kterým se dá hovořit o problémech. Uvidíme, jak to komunistické straně prospěje," prohlásil předseda vlády.

Paroubek věří v dobrou komunikaci mezi ČSSD a komunisty. Ministerský předseda dokonce nevylučuje, že by výsledkem mohla být těsnější spolupráce. Klade si ale několik podmínek. Chce například, aby KSČM změnila obsah své politiky, zejména se má vyjádřit jasně ke zločinům komunistického režimu.

"Pokud jde o zahraniční orientaci státu, budeme trvat na tom, aby každá strana, která uvažuje o tom stát se stranou vládní, měla jasný vztah k našemu členství v Evropské unii. Pokud jde o vnitřní politiku, tam nás především zajímá vztah k fiskální politice státu, a ten musí být zřetelný."

Volba pro KDU-ČSL nebyla žádným překvapením

Šéfa křesťanských demokratů Miroslava Kalouska volba Vojtěcha Filipa do čela KSČM rozhodně nepřekvapila. Jak Kalousek dále konstatoval, v pohledu lidovců na komunisty se tím rozhodně nic nemění:

"To je vnitřní rozhodnutí komunistické strany, a to je tak vše, co k tomu můžeme říct. Bereme to na vědomí. Já myslím, že výměna předsedy nemůže vůbec nic změnit: Komunisté zůstanou komunisty."

ODS: Je to vstřícné gesto vůči ČSSD

Občanská demokratická strana vnímá výměnu Miroslava Grebeníčka za Vojtěcha Filipa v čele KSČM jako další vstřícné gesto vůči Lidovému domu. Českému rozhlasu 1 - Radiožurnálu to řekl šéf poslanců ODS Vlastimil Tlustý.

"Je to podaná ruka ke spolupráci Paroubkovi a sociální demokracii. Jinými slovy, že komunisté mění vedení a trochu i tvář proto, aby byla možná otevřená spolupráce nejenom dnes, ale i v budoucnu," vyjádřil se Tlustý.

Související články:
Komunisté si zvolili do čela Vojtěcha Filipa
Premiér se shodl s šéfem KSČM na vyšetřovací komisi
Radiofórum o odchodu Miroslava Grebeníčka z čela KSČM

Lenka Šumová, Vít Dvořák, Marián Vojtek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme