Štvanici oživí nová komunitní zahrada. Tygra v petrželi budou provozovat divadelníci

Tygr v petrželi - tak se jmenuje nová komunitní zahrada na pražské Štvanici. Měla by přispět k dalšímu oživení ostrova, přístupná bude lidem z celé Prahy. O komunitní zahradničení je v hlavním městě zájem, třeba v Praze 1 už jsou taková místa tři. Nejstarší pražskou komunitní zahradou je Prazelenina v Holešovicích, funguje už sedmý rok. Tu štvanickou budou provozovat divadelníci.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vila na ostrovu Štvanice (ilustrační foto) | Foto: ŠJů, Wikimedia Commons | Zdroj: Creative Commons Attribution 4.0 International

Komunitní zahrada na Štvanici bude trochu jiná - pěstovat bylinky nebo zeleninu můžou zájemci ve speciálních nádobách. „Samotný ten truhlík je na europaletě, bude tam kolem nějaká ohrádka a asi tři kubíky zeminy, a to bude vlastně jednotka toho zahradníka,“ popisuje Radiožurnálu jeden z organizátorů Jan Malec.

Přehrát

00:00 / 00:00

Na Štvanici vzniká komunitní zahrada Tygr v petrželi. Reportáž Evy Rajlichové

„Máme ten záměr, že pak tu budou nějaká komunitní stanoviště, budou tady společné pěstební prostory, ve kterých se bude pěstovat zelenina nebo kytky, které můžou být v truhlíku,“ dodává Malec.

Provozovatelem zahrady je divadelní spolek Tygr v tísni, který má zázemí ve Vile štvanice. „Už se mi hlásili i herci, tak by se měla propojit ta komunita herecká a veřejnost,“ říká umělecký ředitel spolku Ivo Kristián Kubák.

Podobný koncept mobilní zahrady fungoval třeba na Smetance v Praze 2. Tam ale radnice neprodloužila zahradníkům pronájem. Úspěšně ale funguje komunitní zahrada Kotlaska kousek od Palmovky.

„Tady rozjíždíme všelicos sdíleného, sdílenou šicí dílnu pro lidi, kteří nemají šicí stroj, místa pro vlastní akce a táboráky. Věřím, že tyhle aktivity pomůžou Kotlasku udržet,“ vysvětluje manažerka zahrady Kotlaska Kateřina Jírová. „V tuhle chvíli jsme pořád ještě závislí na evropské dotaci,“ dodává.

Zahrada na Štvanici začne fungovat od jara 2019, na rozjezd Tygra v petrželi přispěl pražský magistrát částkou 420 tisíc korun.

Eva Rajlichová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme