Památník v Letech vyjde na téměř 100 milionů korun. ‚Sny se naplní,‘ říká ředitelka Muzea romské kultury

Památník holokaustu Romů a Sintů v Čechách v areálu bývalého vepřína v Letech na Písecku bude stavebně hotový za rok. Postaví ho firma Protom Strakonice, uspěla ve výběrovém řízení s cenou 98,6 milionu Kč. Památník bude v místě, kde byl za druhé světové války romský pracovní tábor. V únoru by měl být známý vítěz soutěže na podobu vnitřní a venkovní expozice památníku. Památník by Muzeum romské kultury chtělo otevřít v roce 2024.

Lety Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vedoucí týmu Pavel Vařeka (vlevo) ze Západočeské univerzity řekl, že přesně zjistili, že takzvaný provizorní hřbitov je v areálu v těsné blízkosti žulového památníku.

Vedoucí týmu Pavel Vařeka (vlevo) ze Západočeské univerzity řekl, že přesně zjistili, že takzvaný provizorní hřbitov je v areálu v těsné blízkosti žulového památníku. | Foto: Václav Pancer | Zdroj: ČTK

„Památník musí také vzdělávat a informovat o tom, co je součástí českých dějin 20. století. O tom, co a jak se zde Romům a Sintům přihodilo, jaké to mělo kořeny a souvislosti, co se dělo dál,“ uvedla ředitelka Muzea romské kultury Jana Horváthová a pokračovala:

‚Neexistující pseudokoncentrák.‘ Za výrok o táboře v Letech potvrdil soud Roznerovi podmínku

Číst článek

A také je třeba podnítit diskusi k tematice lidských práv i zlepšení vzájemného soužití. Věřím, že sny Romů, které byly dlouho jen v jejich hlavách, se naplní,“ dodala ke stavbě památníku a jeho symbolice.

Na stavbu návštěvnického centra a rekultivaci provizorního pohřebiště dostalo muzeum tři nabídky, nabídková cena byla 73,5 milionu korun bez daně. Na stavbu památníku, jež potrvá 345 dní, přispějí i norské fondy sumou 26,5 milionu korun.

Návštěvnické centrum by mohlo otevřít v roce 2024. Firma Protom měla v roce 2021 čistý obrat 230,1 milionu korun a zisk po zdanění 165 tisíc korun, vyplývá z výroční zprávy.

Vepřín se začal bourat loni v červenci, demolice skončila v prosinci. Zbytky jedné haly vepřína budou součástí expozice. Venkovní expozice má poukázat na historii místa po válce, jejíž součástí byl právě vepřín. Bourání stálo 10,2 milionu korun. Vyplývá to z informací v registru smluv.

Náklady na vnitřní expozici budou do deseti milionů korun, na venkovní budou výrazně nižší, řekla Horváthová. Peníze na venkovní expozici přislíbila muzeu německá vláda, dodala.

„Považuji dnešní den za velmi důležitý v historii připomínání obětí romského holokaustu. Byla to událost desetiletí zapomínaná. Dnes (v úterý – pozn. red.) byla slavnostně zahájená výstavba památníku Romů a Sintů,“ řekl ministr kultury Martin Baxa (ODS).

Vznikne tak místo, které bude natrvalo připomínat to, co se stane, když polevíme v úsilí o obranu hodnot svobody a demokracie,“ uzavřel Baxa.

Demolice vepřína v Letech je historický okamžik, ale jen to naše myšlení nezmění, varuje romistka

Číst článek

V místě byl za druhé světové války pracovní tábor pro Romy. V 70. letech minulého století tam vznikl vepřín. Stát ho v roce 2018 odkoupil za 450 milionů od firmy Agpi, která tam měla ve 13 halách 13 tisíc prasat.

Táborem v Letech podle historiků od srpna 1942 do května 1943 prošlo 1308 Romů, mužů, žen i dětí, 327 z nich v něm zemřelo a přes pět stovek skončilo v koncentračním táboře v Osvětimi.

Archeologové před několika lety zjistili, že největší část romského tábora v Letech se nacházela právě v areálu bývalého vepřína. Areál zabírá přes 100 tisíc metrů čtverečních. Poblíž letského nouzového hřbitova, který je asi 300 metrů od místa tábora, vznikl v roce 1995 památník a místo se v roce 1998 stalo kulturní památkou.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme